Üretim Tekniği Bakımından Laminat

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Üretim Tekniği Bakımından Laminat

Mesaj: # 3378Mesaj Alıntı
20 Mar 2022, 16:57

Laminat genel olarak iki gruba ayrılır.
1. Fenol ve melamin reçinesinden üretilen laminat (HPL)
2. Poliester reçinesinden üretilen laminat (CPL)(10)

2.2.1.HPL (High press laminate)
HPL olarak adlandırılan laminat malzeme kraft tabakalarının plaka halinde preslenmesi tekniği ile üretilen laminatlardır. Yine kabaca tanımlamak gerekirse, çok katlı preslerde 170 C0 ısı altında yaklaşık 70-100 bar basınçla 60-90 dakika süre ile preslenerek elde edilir.
Fenol ve melamin yapay reçinelerinden üretilen laminatlar (HPL) molekül yapılarından ötürü duroplastik özellik gösterirler. Buna göre yapay reçine plakaları ve levhaları preste sertleşirken kimyasal yönden dönüşümsüz bir değişime uğrarlar. Sıcakta ve soğukta biçimleri, ölçüleri değiştirilemez. Örneğin laminat sıcak veya soğuk preste sıkılarak daha ince fakat daha büyük bir laminat haline getirilemez.
Bu laminatlar eritici sıvılarda erimezler. Yüzeyleri sürtünme ve aşınmaya karşı olağan üstü dayanıklıdır. Renkleri bozulmaz, solmaz. Benzin, alkol, sıcak ve soğuk su, inceltilmiş asit ve baz etkili sıvılardan etkilenmezler. Sirke, limon, sabunlu sudan bozulmazlar. Özel türleri ütü ve sigaranın sıcaklılığına da dayanıklıdır. Belirtilen nitelikleri yüzünden bu laminatlar mutfak mobilyaları, dükkan, mağaza, laboratuar, lokanta, otel, okul mobilyaları üretiminde geniş bir kullanılma alanı bulur.
2.2.2. CPL ( Contineu press laminate)
CPL diye adlandırılan sonsuz presleme prensibi ile üretilen ve 100mt’ lik rulolar halinde piyasaya sunulan laminatlardır. İsminden de anlaşılacağı gibi sonsuz pres bantlarda yani kabaca üstte ve altta karşılıklı merdanelere gerili çelik bantlar arasında yaklaşık 170C0 ısı altında 20-60 bar basınçta 60 saniyelik bir sürede geçerek elde edilir [5].
Üretim sırasında rulolar halinde sarılan veya kullanılırken çekiştirilen levhaların yırtılması olasılığını azaltmak için esnek özellikte poliester reçine türleri seçilir. Bu reçine stirol adlı sıvıda eritilir. Kimyasal tepkime ile sertleşir. Duroplastikler grubundadır. İçerisine katılan sertleştirici ve hızlandırıcı adı verilen gereçler arcılığıyla tepkimeye girer. Oluşumunu tamamlamamış durumdaki poliester reçineyi sertleştirecek tepkimenin yeniden başlatılması için bu katalizörlerle sağlanır. tepkimeye polimerleşme adı verilir. Polimerleşme, aynı veya benzer moleküllerden bir çoğunun, molekül ağırlığı yüksek olan yeni ve büyük bir molekül vererek üzere birleşmeleri olayıdır [9].
Üretimde kullanılan kağıtlarında çekmeye dayanıklı olması gerekir. Reçineyi esnekleştirmek amacıyla içine yumuşatıcılar konulur. Ancak reçineye fazla yumuşatıcı koymak yanlıştır. Çünkü reçine esnekleşir ama çizilme, aşınma dayanımı ve kimyasal etkilere karşı dayanımı azalır. Levha üretiminde kullanılacak poliester reçinede aranan bir nitelikte daha çok ısı etkisi ile sertleşecek özellikte olmasıdır. İçerisine konulan sertleştiricinin ve hızlandırıcının türü ve miktarı, reçine emdirilen kağıtların sıcak preste 100C0 dolayında sertleşmesini sağlayacak düzeyde olur. Reçineyi işin başlangıcında eriten sıvı olan stirol miktarı artarsa kağıtlara emdirilmesi ve kurutulma zamanı kısalır. Ancak yüksek oranda stirol yapay reçine plakasının fazla çalışmasına neden olur. Levhanın kolay yırtılmasına da yol açabilir. Reçinenin sıvılık derecesi içine konulan katkı gereçleri, pres sıcaklığı ve basıncı, levhanın teknik özelliklerini etkileyen sebeplerden bazılarıdır
Resim

Cevapla