postforming uygulamalarında kullanılan tutkal

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

postforming uygulamalarında kullanılan tutkal

Mesaj: # 3380Mesaj Alıntı
20 Mar 2022, 17:01

2.3.1.1. Solvent Bazlı Tutkallar
Piyasada kontak tutkal diye anılan bu yapıştırıcılar genellikle küçük üreticilerin kullandığı tutkallardır. Manuel makinalarda kullanılır ve üründe kaliteyi etkileyen önemli etkenlerden biridir. Solventli tutkallarda, uygulamada çözücünün çabuk buharlaşması üretim bazında olumlu yönde etkiler. Fakat yapıştırma işlemi yapılırken solvent açığa çıktığından işçi sağlığı açısından tehlikelidir. Bu tutkallar ile yapılan laminatlı postforming panellerde yapışma da istenilen mukavemet sağlanamadığı gibi ısı karşısında laminat yonga levhadan ayrılma eğilimi göstermektedir. Ayrıca nihai tüketicinin kullanımında da sürekli solvent açığa çıkartmasından dolayı sağlık açısından uygun değildir.
2.3.1.2. Eva Bazlı Yapıştırıcılar
Sıcaktan eriyebilen sentetik ( termostatik reçine karışımlarından yapılan holt melt tutkalları, laminatların ve özellikle kenar şerit ve masiflerin yapıştırılmasında kullanılmak üzere geliştirilmişlerdir. Ayrıca sıvı tutkalların kullanıldığı pek çok alanda da ( kağıt, plastik, metal v.s )kullanılabilen tipleri geliştirilmektedir.
Uygulama alanının isteklerine göre farklı sıcaklık derecelerinde eritilerek 180-210 C0 sürülebilirler. Yapıştırılmış malzemede 60-130 C0 dayanabilen tipleri mevcuttur.
Otomatik sürekli yapıştırma işlemlerinde makine hızı 20-30 m/dak civarındadır. Laminatların yapıştırılmasında kullanılan bu tutkalların ağaç malzemede rutubet toleransları oldukça düşük düzeyde (% 8-19) dir (Turan, 1998).
2.3.1.3. PVA Su Bazlı Yapıştırıcılar
En çok kullanılan ağaç malzeme tutkalı olup termoplastik (ısı etkisi ile yumuşayabilen) bir malzemedir. Katılaştıktan sonra suda çözünmez ancak yumuşayabilir.
Yumuşatıcı içeren ve içermeyen olmak üzere iki şekilde hazırlanır ve % 50-60 katı madde oranında hazırlanmaktadır. Suya karşı direncini artırmak için amonyak ta veya morfolinde çözünmüş kazein ilave edilebilir.
Isı bölgesinden geçerken nemini kaybeder ve aktif hale geçerek presle, laminatı malzemeye yapıştırır (Turan, 1998).
Tutkal m2 150-200 gr/m2 olarak atılmalıdır.(tur mak)
PVA tutkallar statik ve kontinu makinalarda kullanılır. İnsan sağlığına olumsuz herhangi bir etkisi olmamakla birlikte postforming işlemi için ideal özelliklere sahip tutkallardır. Ayrıca uygulama anında laminatlı malzemede istenmeyen tutkal lekesi oluşumu söz konusu değildir.
Laminat kaplı postforming ürünlerin ebatla masında ayrıca teknik gerektiren bir üretim arz etmektedir. Laminat kaplı malzeme hiçbir zaman klasik daire testere ile ebatla namaz.
İstenilen kalitede ebatla manın yapılabilmesi için, makinanın çizicili olması ve jumping (atlama) özelliğinin olması bulunması gerekmektedir
Resim

Cevapla