Laminantın Uygulanma Özellikleri

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Laminantın Uygulanma Özellikleri

Mesaj: # 3382Mesaj Alıntı
20 Mar 2022, 17:29

Laminatlar, renk, doku, tekstür çeşidinin çokluğu, termik, estetik ve ekonomiklik avantajlarının yanı sıra tasarımda sonsuz seçenek ve kombinasyon sağlayabilmek amacıyla üst yüzeyleri çok çeşitli olabilmektedir. Örneğin mutfak tezgahlarında genel olarak yoğun pütürlü üst yüzey tercih edilmektedir. Pütürlerin tepe şeklindeki yükseklikleri melamindir. Ve sıcaklığa, aşınmaya, darbeye mukavemeti sağlar. Fakat bu yüzey seçimi bir büro masası için yanlıştır. Çünkü üzerinde yazı yazılması mümkün değildir. Yapılacak olan, laminatlı ürün için uygun yüzeyin seçilmesini tasarımcıya bırakmaktır.
Genelde tekstürlü ve açık renkli yüzeyler koyu ve sade renklere nazaran sürtünmeye ve çizilmeye daha dayanıklıdır. Bu nedenle parlak ve kuyu renkli laminatlar yoğun çalışma olan masalarda tavsiye edilmezler. Diğer taraftan düz ve hafif tekstürlü yüzeyler, derin tekstürlü yüzeylerden daha kolay temizlenir.
Yüksek basınçlı laminatlar ISO 45862’ ya göre çeşitli uygulama alanlarında rehber özelliği taşıması amacıyla Tablo 1’ de gösterildiği gibi sınıflandırılmıştır.
Laminat Birliği’ nin EN 438 şartnamesine göre laminatların dikey amaçlı kullanım için 0.7 mm, yatay amaçlı kullanım için 1.0mm ,döşeme için 1.0, 1.2mm masa dolap gibi kenar kaplama için 1.2-2.4mm kalınlıklarında üretilmesi gerekmektedir.
Resim

Cevapla