Laminatın tarihçesi

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Laminatın tarihçesi

Mesaj: # 3386Mesaj Alıntı
20 Mar 2022, 17:39

Laminatın temelini oluşturan laminasyon tekniği, oldukça eski tarihlere dayanan ve bu tarih içerisinde sıkça kullanılan bir malzemedir. İlk laminasyon örnekleri mısır ve roma imparatorluklarına kadar dayanmaktadır. Laminasyon tekniği firavunların tabutlarının yapımında ve roma devrinde mobilyacılık alanında kullanılarak geçmiş zamanın teknolojisinin günümüze bir yansıması olmuştur. Ayrıca laminasyon tekniği XV. Yüzyılda Almanlar tarafından savaş zırhlarının mukavemetini artırmak amacı ile çelik ve demirin lamine edilmesi ile kendini göstermiştir. Yüksek basınçlı laminasyon XVIII. Yüzyılın ortalarına kadar uygulanmıştır.

Kağıt uzun yıllardır mevcut olmasına rağmen bu alanda kullanımı uzun yıllar boyunca düşünülmemiştir. Kağıt ilk defa, Alman bilim adamı Christian Friedrich Schonbein tarafından üretilen sentetik plastik sayesinde birleştirilerek iki veya daha fazla ince levhadan yüksek mukavemetli laminatlar üretilmiştir.

Laminasyon tekniğinin gelişimi polimer kimyasının gelişmesine parelel olarak ilerlemiştir. İlk laminat termoplastik reçine adı verilen, ısıtıldıkları zaman yumuşama ve akışkanlık özelliğine sahip malzeme tarafından birleştirilmiştir. Bu reçine bünyesinde selüloz türevleri, vinil ve polietilenleri bulundurmaktadır. Geri dönüşümlü bir yapıya sahip olan termoplastik reçine ısıtıldığı zaman yumuşaması özelliği yüzünden günümüzde kullanım alanını kayıp etmiştir.

Dekoratif laminatın ürünlerinin geçmişi 1913 yılında A.B.D ‘ nin Cincinati eyaletinde üretilen ve formika olarak adlandırılan malzemeye dayanmaktadır. Formikanın bulunması ile formika üretimine önem veren bu fabrika kendi bünyesinde genişleyerek , 1945 yılında , 1948 yılından sonrada Türkiye’ye ithalata başlayarak bu ürünü Türkiye’ye tanıtmıştır. 1960’ lı yıllardan sonra kullanımı iyice yayılan formika , 1967 yılından sonra Türkiye’de Sümermika adı ile Bolu SEKA ortaklığı ile kurulan üç ayrı fabrika ile yerli imalata geçmiştir.

Bu gelişmelerin asıl kaynağı, XX. Yüzyılın başlarında Leo Hendrik Baekeland isimli bir bilim adamı tarafından bakalit ismi verilen termoset reçinenim geliştirilmesidir. Molekül şekli, yapı taşları ve zincir yapısı bakımından termoplastik polimerlerden farklı olan termoset polimerlerin ısı ile olan ilişkileri de termoplastik polimerlere göre farklıdır. Termoset polimerlerinde tek reaksiyon kabiliyeti olan ve ısı ilavesi ile ağ şeklindeki makro moleküller birbiri arasına da kaymayan maddelerdir. Yani termoset polimerler ısının etkisi ile bir defa erime yapar ve geri dönüşümü yoktur.

Günümüzde kullanılan reçineler eskiye nazaran farklı olarak gözükse de temel yapı taşları aynıdır. Fark eden içlerine katılan inceltici ve sertleştiricilerdeki kalite farklılıklarıdır. En önemli termoset reçineleri, fenol formaldehit ve melamin formaldehid reçineleridir. Bu reçineler dışında 1950 'li yıllarda doymamış poliester reçineleri ve epoksi reçineleri de kullanılmaya başlanmıştır. Bu reçineler basınca gerek duymadan oda sıcaklığında sertleşe bilme özelliğine sahip reçinelerdir.

Bu gelişmeler eşiğinde kullanılan malzemelerin ve tekniklerin, gelişen teknoloji ile kendilerini yenilemeleri ve bu sektörün bu malzeme üzerindeki ısrarı sonucun da günümüz çağında kullanılan laminat parkeye ulaşılmıştır.
Resim

Cevapla