Laminant parke nedir Tanımı ve Özellikleri

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Laminant parke nedir Tanımı ve Özellikleri

Mesaj: # 3388Mesaj Alıntı
20 Mar 2022, 17:44

Laminat parke denilince yüksek yoğunlukta yonga-levha ya da orta veya yüksek yoğunlukta lif-levha üzerine sıcakta katışan bir tutkal ile laminatın sıcaklık ve basınç altında preslenmesiyle elde edilen ahşap kökenli yer döşeme malzemesi anlaşılmaktadır.
Laminat parke üretiminde daha çok dolgu materyali olarak lif-levha kullanılmaktadır. Bu husus hem yerli hem de ithal laminat parkeler için geçerli bulunmaktadır. Ayrıca yer döşemesinde kullanılacak laminat parkede kullanılacak dolgunun sert ve dirençli olması arzu edildiğinden bu maksatla HDF yani yüksek yoğunlukta lif-levha tercih edilmektedir.
Laminat ile HDF’nin bir arada oluşturdukları bu malzemede , laminata ait yukarıda verilen tüm özellikler geçerlidir. Özellikle bir yer döşemesinde aranacak aşınmaya ve çizilmeye dayanıklılık, estetik görünüş, dikey yük ve ani darbelere direnç, boyutsal stabilizasyon, ısı ve ses izolâsyonu, kolay işlenme ve bakım, güneş ışığına ve kimyasal maddelere dayanıklılık, sigara ateşine dayanıklılık vb. bir çok özellik mevcuttur.
Bu olumlu özelliklerin yanında laminat parkenin olumsuz yanları da yok değildir. Bunlardan en önemlileri şunlardır;
-Zımpara (sistire) ile yüzey yenilenmesi yapılamaz. Normal masif parkelerde eskimiş ve tahrip olmuş yüzey sistire yapılmak sureti ile giderilmekte ve yeni bir yüzey elde edilmektedir. Böylece döşeme malzemesinin kullanımının devamı mümkün olmaktadır. Ancak laminat parkede böyle bir işlem mümkün değildir.
-Laminat parkeler lamba ve zıvana olan kısımlarından yapıştırılmakta ve alt kısımda polietilen şilte bulunmaktadır. Yüzer sistem denen bu tür döşemede gerekli özen gösterilmez ise açmalar meydana gelebilir. Boyuna ve enine yönde oluşabilen bu açıklıkların oluşturdukları görünüm kusurunun yanı sıra sonradan bu kısımlarda lif levhaların rutubete bağlı olarak şişmesine de neden olmaktadır.
-Masif parkede olduğu gibi duvar kenarlarında yeterli boşluk bırakılmaması durumunda rutubet almaya bağlı olarak parke kabarmaları ve şişmeler söz konusu olabilir.
-Parkelerin birleşim yerlerinde meydana gelen hafif rutubet almalarda , lif levhanın şişme yapması çanaklaşma kusuru meydana getirmektedir. Çanaklaşma kusuru laminat parkelerde birleşme yerlerinde meydana gelmekte ve döşemeye üsten bakıldığında dalgalı bir görüntü meydana getirmektedir.
Resim

Cevapla