Laminant parkenin yapısı

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Laminant parkenin yapısı

Mesaj: # 3389Mesaj Alıntı
20 Mar 2022, 17:46

Laminat parke temel yapı itibarı ile dört katmandan oluşmaktadır.

1. Koruyucu üst tabaka
2. Dekor kağıdı
3.Yüksek yoğunluktaki lif levha
( HDF)
4. Balans kağıdı
Resim 1.laminat parkenin yapısı
3.1.2.1 KORUYUCU TABAKA:
“OVERLAY” adı verilen bu katman laminat parkenin yüzeyinin çizilmelere, darbelere, aşınmaya, yanmaya, yağlara, asit ve alkalilere karşı dirençli olmasını sağlayan alüminyum oksit ihtiva eden film tabakasıdır.
3.1.2.2 DEKOR KAĞIDI:
Laminat parkeye desen vermek amacı ile kullanılan malzemedir. Dekor kağıdı yapıştırılmış yüzey, özellikle duroplastik melamin reçinesi ile bağıntılı olup, endüstri toplumlarında gelişen ileri teknoloji ile beraber belirgin ve artan bir öneme sahiptir. Nitekim dekor kağıdı kökenli malzemeden üretilen mobilya yüzeyleri, Batı Avrupa da tüm mobilya yüzeylerinin %50' inin üzerinde uygulanmaktadır.
Resim 2. Dekor kağıdı presleme ünitesi
3.1.2.2.a Dekor kağıdını kullanım alanları;
Dekor kağıdının kullanıldığı malzemeyi şu şekilde sıralamak mümkündür.
1.HPL/CPL ( Yüksek basınç laminatı / rulo laminatı )
2.LPL ( Düşük basınç laminatı, melamim filmleri ( MFC ) , melamin kaplı yonga levha.
3.PBP (Baskı kağıdı )
4. Dekor Folye (finiş folye)
Dekor kağıdı özel preslerde belirli ısı ve basınç altında HDF levhanın yüzeyine kaplanmaktadır.
3.1.2.3 HDF( High Density Fiberboard):
Odun yada diğer lignoselülozik materyallerin lif yada yonga boyutlarına indirgenip sentetik tutkallarla muamele edildikten sonra sıcaklık ve basınç altında preslenmesi ile elde edilen geniş boyutlu odun kökenli malzemelerdir. Çok farklı kullanım alanları olan bu malzemeler laminat ile birlikte yer döşemesi olarak değerlendirilme imkanı bulmuşlardır. Bu malzemelerin üretimi ile farklı odunsu artıkların değerlendirilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca geniş boyutlu ve homojen yapıda olan kusur içermeyen malzemelerdir. Stabilizedir. Isı iletkenliği düşüktür. Ses izolasyon ve absorbsiyon özelliği vardır. Kolay işlenir. Dirençli ve dayanıklıdır. Ülkemizde özellikle lif-levhaların üretimi ve kullanımı son zamanlarda artış göstermektedir. Masif odun karakterine yakın olması , kolay işlenmesi , düzgün yüzeyler vermesi , dirençli olması, yüzey işlemlerine daha uygun bulunması lif-levhaya verilen önemin artmasına neden olmuştur.
3.1.2.4 BALANS KAĞIDI:
“UNDERLAY” tabir edilen bu katman parke panelinin alt yüzünü oluşturan , parkenin neme karşı dirençli olmasını sağlayan aynı zamanda parkenin üst yüzeylerine uygulanan katmanlar dolayısıyla parke panelinin dönmesini engelleyen melamine edilmiş kağıttan mamul malzemedir.
Resim

Cevapla