Laminat parkede bir parçanın değiştirilmesi

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Laminat parkede bir parçanın değiştirilmesi

Mesaj: # 3391Mesaj Alıntı
20 Mar 2022, 17:55

Laminat parke her ne kadarda diğer zemin kaplamalarına nazaran üstün nitelikli olsa da , dıştan gelen darbelerle, yapısı gereği coğrafi şartların etkisiyle yada kullanım alanlarının farklılığına göre deforme olabilmektedir. Bu deforme yüzeyin tamamında olabileceği gibi belirli bir alanda da olabilir. Laminat parkenin önemli özelliklerinden biriside deforme olmuş alanların değiştirile bilmesidir. Bu işlem kullanıcıya zamanın yanında maddi kazançta sağlamaktadır.
Laminat parkede bir parçanın değiştirilebilmesi için yuvarlak testere veya freze bıçağının olması yeterli olacaktır.
- İlk etapta hasar görmüş parçayı çıkarmak için, testereyi veya freze bıçağını 8 mm derinliğe ayarlamak gerekir. Daha sonra hasar görmüş parça tüm çerçevesinden takribi 2 mm temizleme payı bırakılarak kesilir ve yerinden çıkartılır.
- Marangoz kalemi(düz kalem) kullanılarak bir sonraki plakaya kadar kalan atıklar ve bir sonraki parkenin dilleri temizlenir. Bu işlem 4 kenara da sırayla uygulanır.
- Yeni parkenin uzun ve kısa kenarındaki kanalın alt şeridi kesilir. Hem uzun hem de kısa kenarındaki dilin, kısa kenarda 1 mm’ si, uzun kenarında 2 mm’ si kesilerek parça montaja hazırlanmalıdır.
- Montaj işleminde, dilin üst tarafına ve bitişik parçaların kanallarına yeteri kadar tutkal sürülür ve yeni parçanın kenar dilinin tutulacağı biçimde ayarlandıktan sonra parça yerine oturtturulur. Yerine konan parçanın üzerine bir miktar ağırlık bırakılarak en az 12 saat bekletilmelidir.
Laminat parke parça değiştirme işleminde dikkat edilecek diğer hususlar ise yeni parçanın yerine alıştırılırken eski yüzeyle aynı yükseklikte olmasıdır. Herhangi bir fazlalık veya düşüklük görüntüyü bozacak ve sağlıklı bir sonuç vermeyecektir. Ayrıca yeni parçayı monte ederken eski yüzeyin desen beraberliği göz ardı edilmemelidir. Yeni parça mutlaka zeminin desen yönüne uygun yerleştirilmelidir. Aksi takdirde zemin üzerindeki desen uyumu kayıp olacak ve yeni parça mekanın her tarafından sırıtacaktır.
Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise yeni konulacak laminat parkenin mekana uyumunu sağlayacak önlemlerin alınmasıdır. Takılacak parça öncede mekana bırakılmalı ve nem dengesinin sağlanması gerekmektedir.
Resim

Cevapla