Ahşap Kurutma Yöntemleri

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Ahşap Kurutma Yöntemleri

Mesaj: # 3394Mesaj Alıntı
26 Mar 2022, 11:07

Kereste kurutmada kullanılan yöntemleri 2 ana grupta toplamak mümkündür. Bunlar doğal kurutma ve teknik kurutmadır. Kurutma yöntemlerinin ortak amacı ahşap içerisindeki maksada uygun olmayan suyun atılması olduğuna göre uygun yöntemin seçilmesi; ilk yatırım tutarı, enerji kaynaklarının üretim kapasitesi, kurutma verimliliği ve ürün kalitesi gibi faktörlere bağlıdır.
Teknik kurutma, kurutma olayını birinci dereceden etkileyen faktörler olan havanın sıcaklığı, bağıl nemi ve hızının ayarlanabilmesi bakımından tercih edilmektedir. Doğal kurutmada bu faktörleri ayarlamak mümkün değildir.
Geleneksel teknik kurutma metotları dış kurutma faktörlerinin etki şekillerine, bu faktörlerin değişme derecelerine ve kurutma ortamına göre çok çeşitlidir. Bunlar sıcaklık esas alınarak 100°C’ nin altındaki sıcaklıklarda hava-su buharı karışımı içerisinde kurutma metotları ve 100°C’ nin üstündeki sıcaklık dereceli kurutma metotları olarak ayrılabilir.
Yüksek sıcaklık derecelerinde kurutma metotları endüstride sınırlı olarak uygulanabilmektedir. Bu metotların birçoğu kurutma kalitesi bakımından tatmin edici sonuç vermemektedir (Bozkurt, Kantay, 1980).
Kerestenin kurutulmasında; 100°C’nin altındaki sıcaklıklarda hava su buharı karışımı içerisinde kurutma metodu tercih edilmektedir. Son yıllarda ticari amaçlarla en yaygın olarak kullanılan metotlar sırasıyla, klasik kurutma, kondenzasyonla kurutma ve vakumlu kurutmadır (Kantay, 1985).
1.2.1. Klasik Kurutma
Klasik kurutmada sıcaklık 30°C-95°C arasında uygulanmaktadır. Dünya ki mevcut kereste kurutma fırınlarının %80’ninden fazlası bu metotla çalışmaktadır. Klasik kurutmada kurutma fırınının iklimi, bağıl nemi yüksek sıcak ve rutubetli hava-su buharı karışımının bacalarla atmosfere atılması ve yerine taze ve düşük sıcaklıklı hava alınması şeklinde düzenlenmektedir. Bu alışveriş sırasında ısı kaybı da olmaktadır. Böylece kurutma fırının ısı tüketimi artmaktadır. Klasik kurutma metodu üzerinde enerji tasarrufu açısından en önemli gelişmeler 1970’li yıllardaki petrol krizinden sonra olmuştur. Klasik kurutma fırınlarında güneş enerjisi kullanarak %44’de varan tasarruflar sağlanmıştır (Kantay, 1985).
Şekil 2. Bir klasik kurutma fırının (A) Enine (B) boyuna ve (C) yatay kesit şemaları
1.2.2. Kondenzasyonla Kurutma
Bu kurutma metodu prensip olarak hava su buharı karışımının dışarı ile alışveriş yapmadan kapalı bir çevrimde dolaştırılmasına dayanır. Bu çevrim sırasında bağıl nemi yükselen karışımın su buharının bir kısmı yoğunlaştırılmakta ve sıvı halde dışarı atılmaktadır. Su buharının yoğunlaşmasıyla açığa çıkan buharlaşma ısısı yeniden fırının ısıtılmasında kullanılmaktadır. su buharının yoğunlaştırılması ısı pompası yardımıyla sağlanmaktadır. Kondenzasyonla kurutmada yalnız ısı pompası kullanıldığında fırın sıcaklığı 40°C’nin üstüne çıkmamaktadır. Bu fırınlarda genel olarak kurutma süresi klasik kurutma fırınlarına göre uzundur. Kondenzasyonla kereste kurutmada %6-8 rutubete kadar kereste kurutmak mümkündür. Ancak kurutma %15 nem derecelerine kadar ekonomiktir (Burdurlu, 1995).
Kondenzasyonlu kurutmada ısı yalıtımı çok iyi olduğu takdirde ısı tasarrufu sağlanabilmektedir. Kondenzasyonlu kurutma termik enerji imkânı bulunmayan küçük sanayi dalları için uygundur (Annies, 1980).
1.2.3.Vakumlu Kurutma
Ağaç malzemenin bulunduğu ortamdaki basınç düşürülmekte böylelikle odun dokuları içerisindeki suyun yüzeye doğru hareketi ve yüzeyde buharlaştırılması bu sistemin temelini oluşturmaktadır. Yüzeydeki suyu buharlaştırmak için malzemenin ısıtılması gerekir. Kerestenin ısıtılmasında, kerestenin sıcak levhalar arasına konulması ve hava su buharı karışımının ısıtıcı yüzeylerle kereste arasına zorlamalı konveksiyonla dolaştırılması uygulanmaktadır (Burdurlu, 1995).
Kuruma dönüşümlü olarak devam eden ısıtma ve vakum fazlarından oluşur. Kurutma süresi vakumlu kurutmada klasik kurutmaya göre oldukça kısadır. Bu kısalma klasik kurutmanın 1/3-1/7’si arasındadır. Bütün kerestelerde vakumlu kurutma uygulanabilmesine karşın Meşe, Kayın, Gürgen gibi sert ağaçların ve egzotik türlerin kalın kerestelerinin kurutulmasında ekonomiktir
Resim

Cevapla