Diri Odun ve Öz Odun

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Diri Odun ve Öz Odun

Mesaj: # 3403Mesaj Alıntı
26 Mar 2022, 11:30

Birçok ağaç türünde, gövdenin enine kesiti yeknesak bir renkte değildir. İç kısım çevreden daha koyu renktedir. Bu kısımlara öz odun ve diri odun adı verilmektedir.
Öz odun, öze yakın yaşlı yıllık halkalarda teşekküle başlanır. Bundan dolayı öz odun çapı ağacın dibinden tepesine gidildikçe azalır. Öz odun ve diri odunun bir ağaç içerisindeki bulunuş nispeti ağaç türü ve yaşı ile ilgili olarak değişir.
Diri odun, ağaç gövdesinde destekleme vazifesinden başka, topraktan kökler vasıtasıyla alınan suyun yapraklara iletilmesi ve gıda maddelerinin paranşim hücreleri içerisinde depo edilmesini üzerine almıştır (Bozkurt, 1982, s. 7).
Diri odun hem besi suyunu ileterek, hem de besinleri depo ederek ağacın hayatında aktif rol oynamaktadır. Buna karşın öz odun ağacın hayatında fizyolojik bir role sahip değildir, fakat onu destekleyici, kuvvetlendirici bir vazife görmektedir.
Öz odun ile diri odun arasında anatomik ve kimyasal bakımdan da farklar mevcuttur. Bunların en önemlileri tül teşekkül atı ve öz odun maddeleridir.
Öz odunda odun içerisine öz odun maddelerinin yerleştirilmesi ve iletken boruların tüllerle tıklar bulunması ağaç malzemenin su alma ve su geçirme özelliklerini engelleyici bir etki yapmaktadır (Kantay, 1993, s.11).
Resim

Cevapla