Kontraplak nedir Tanımı - elde edilişi üretim

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Kontraplak nedir Tanımı - elde edilişi üretim

Mesaj: # 3410Mesaj Alıntı
26 Mar 2022, 11:59

Belirli uzunluk ve çaplardaki tomruklardan soyularak elde edilmiş kaplama levhalarının elyaf yönleri birbirine dikey gelecek şekilde, 3,5,7,... gibi tek sayıda birbirine yapıştırılması ile elde edilen ağaç levhalardır [2].
3.2. Kontraplağın Elde Edilmesi
Kontrplak üretimi aşağıdaki safhalarda üretilmektedir.
1. Tomrukların ıslatılması suretiyle yumuşatılması,
2. Tomrukların kabuklarının soyulması,
3. Soyma makinelerinde belli kalınlıklarda kaplama levhalarının elde edilmesi,
4. Kaplama levhalarının kusurlarının temizlenmesi,
5. Dar soyma kaplama levhalarının kenarlarının düzeltilerek yan ana eklenmesi,
6. Tutkal hazırlama ve tutkallama,
7. Kontrplaklık levhaların tek sayıda olacak şekilde bir araya getirilmesi,
8. Presleme ve kondisyonlama,
9. Boy kesme ve yanlama,
10. Zımparalama.
Buharlama işleminde, sıcaklığın etkisiyle, ağaç malzeme hücrelerinin orta lamelleri gevşemekte böylece soyma ve kesme işlemi kolaylaşmakta ve levhaların düzgün soyulması sağlanmaktadır.
Soyma kaplama makineleri, temel levhası, ayak, kızak, kavrama kolları ve tahrik mekanizmasından oluşurlar. Kavrama kolları kavrama başlıklarıyla birlikte tomruğu her iki ucundaki merkezinden kavrar ve onu ekseni etrafında döndürür. Bıçak ve basınç silindirinden oluşan makine kızağı sürekli olarak tomruğa doğru ilerler. Tomruğun her bir dönüşünde kızak soyulan kaplamanın kalınlığı kadar ilerlemiş olur. Böylece tomruk spiral biçiminde, sonsuz bir bant olarak soyulmuş olur ve kaplama elde edilir.
Kaplama levhaları %5 – 7 rutubete gelinceye kadar kurutulur. Kurutma sıcaklığı 130 °C’dir. Kurutma işlemi 6 dakika kadar devam eder [1].
Dar soyma kaplamaları birbiri üzerine binmeyecek ve arada boşluk kalmayacak şekilde eklenir.
Tutkallama fenol formaldehit reçinesi ile yapılır. Fenol formaldehit reçinesine dolgu maddesi de katılır. Yaklaşık olarak 1m2’ye 100 – 150 gr miktarında olacak şekilde sürülmektedir.
Tutkal sürme makinesinde üç katlı kontrplağın sadece orta katına tutkal sürülür. Daha sonra kaplamaların lifleri yönü birbirine dik olacak şekilde üst üste konmak suretiyle preslenmeye hazırlanmaktadır. Bu amaçla öncelikle düz bir yere 230 cm uzunluk, 130 cm genişlik ve 4 mm kalınlık metal alaşımlı bir levha konmakta ve bunun üzerine tutkallanmamış bir levha konmakta ve bunun üzerine tutkallanmamış bir soyma kaplama levhası yerleştirilmektedir. Buna alt kapak denir. Bunu takiben ikinci kaplama levhası tutkallama makinesine verilir. Tutkallama makinesinden çıkan levha alt kapağın üzerine lifleri birbirine dik gelecek şekilde konulur. En üste ise üst kapak konmak suretiyle presleme aşamasına hazır hale getirilir.
Presleme işleminde, presin basıncı 10– 12 kp/cm2’dir. Presleme sıcaklığı 120-140 °C civarındadır. Presleme süresi ise 12 dakikadır.
Presten çıkan ve soğutulan kontrplakların çift daire testereli boy kesme makinelerinde standart ölçülerde boyutları kesilir ve kontak zımpara makinelerinde bir veya iki yüzleri zımparalanarak belli kalınlığa indirilir.
Resim

Cevapla