Kontratabla ve kör ağaç nedir Tanımı

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Kontratabla ve kör ağaç nedir Tanımı

Mesaj: # 3411Mesaj Alıntı
26 Mar 2022, 12:05

Ağacın çalışarak biçim değiştirmesini önlemek amacıyla çıtalardan veya ahşap kökenli levhalardan yapılmış bir orta tabakadan ve bu orta tabakanın her iki yüzüne lif yönleri dik olarak en az birer levhanın yapıştırılmasıyla elde edilen tablalara “kontrtabla” denir [1].
Kontrtabla’nın orta kısmını oluşturan ve tabla kalınlığının en az yarısını meydana getiren masif ağaç veya kalın astar kaplamalara da “orta tabaka” veya “körağaç”denir. Tablanın kullanım aşamasında düzgün kalabilmesi büyük oranda orta tabakanın teknolojik kurallara uygun olarak hazırlanmasına bağlıdır. Teknolojik kurallara uygun olarak hazırlanan kontrtablalar genellikle biçim değiştirmez ve boyutlarında bir değişiklik meydana gelmez.
Körağaç; kuruduğu zaman çok az biçim değiştiren, yıl halkaları sık veya belirsiz, yumuşak hafif ve ucuz ağaçlardan yapılır. Anılan özelliklerin bir kısmını yada tamamını üzerinde toplayan yerli ağaçlar şunlardır: Ihlamur, kızılağaç, kavak, sarıçam,köknar ve söğüttür.
Körağaç yapımına en uygun ağaç “ okume” ağacıdır. Fakat memleketimizde bu ağaç yetişmez. Söğüt de özellikleri bakımından körağaç yapımında çok elverişli olduğu halde kerestesi bulunamadığından bu amaçla çok az kullanılır [2].
Kontrtablanın yapımı zaman alıcı ve masraflıdır. Masif ağaçla kıyaslanırsa eğilme ve peşleşme bakımlarından bir çok üstün vasıfları vardır. Hem masif ağacın dayanıklılık özelliğini taşır, hem de masif ağaç gibi çalışmaz ve biçim değiştirmez. Bu özelliklerinden dolayı dolu tablalı işlerde masif ağaçlara tercih edilir. Ayrıca yonga levhadan hazırlanmış işlerde yük taşıyacak yatay tablalarda da kontrtabla tercih edilir. Bu tablaların dayanıklılığı aynı kalınlıktaki masif tabladan biraz az yonga levhadan çok yüksektir. Kontrtablalar her ne kadar çalışmaz ve biçim değiştirmezse de kontrtablanın körağaç elyaf yönü tabla uzunluk yönünde hazırlanmalıdır [5].
Şekil 2.1. Kör ağaç elyaf yönünün doğru ve hatalı birleştirilmesi [5].
Kontrtabla geniş yüzeyler elde etme, kıymetli ağaçları değerlendirme, şekil ve boyutlarında değişiklik olmayan tablalar elde etme gibi değişik sebeplerle yapılır.
Resim

Cevapla