Kontratabların körağaçları dört değişik şekilde inceleyelim

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Kontratabların körağaçları dört değişik şekilde inceleyelim

Mesaj: # 3421Mesaj Alıntı
26 Mar 2022, 12:52

5.2.1.1. Çürütme yöntemi
Dar parça yöntemine yönteminden daha iyi sonuç verir. Körağaç yapımına elverişli ağaç tahtalır yapılacak tabla genişliğinden yanyana eklenir ve kalınlıkları çıkarılır. Cumbaları düzeltilen tablalara daire testere makinesinde kanallar açılarak istenilen körağaç hazırlanmış olur (Şekil 5.1).
Şekil 5.1. Çürütme yöntemi ile hazırlanmış körağaç [5].
Astar kaplama yerine körağaç üzerine iki taraflı kontraplak yapıştırılarak hazırlanmış kontraplaklı kontratablalarda mevcuttur (Şekil 5.2) [5].
Şekil 5.2. Çürütme metodu ile hazırlanmış kontraplaklı kontratabla [6].
5.2.1.2. Dar parçalar yöntemi
Bu yöntem en az başarılı olan bir yöntemdir. Genişlikleri 3-4 cm’yi geçmeyen dara parçalar bir yüz, bir ters ve iç ağaç iç ağaca, dış ağaç dış ağaca gelecek şekilde yanyana tutkallanıp körağaç kalınlığında kalınlık makinasından geçirilerek elde edilir (Şekil 5.3)
Şekil 5.3. Dar parça yöntemi ile hazırlanmış körağaç [5].
5.2.1.3. Tutkalsız çıta yöntemi
Parçaların önce kalınlıkları çıkarılır. Sonra temizlenerek kare kesitli şeklinde daire testere makinası ile çıta haline getirilir. Çıtaların boyları yapılacak tablalara uygun ölçülerde kesilerek daha dar çıtalara çakılan tel çivilerle aralıksız olarak maktalarından tutturulur (Şekil 5.4).
Şekil 5.4. Tutkalsız çıta yöntemi ile körağaç tablasının oluşturulması [6].
5.2.1.4. Blok yöntemi
Körağaç yapılacak tahtaların birer yüzeyleri planya edildikten sonra kalınlıkları çıkarılır. Tahtalar maktalarındaki yıl halkalarının durumuna göre üst üste tutkallanır. Tutkallama işinde kazein veya plastik tutkallar kullanılır (Şekil 5.5).
Şekil 5.5. Şeritleme ve prizma yöntemi ile biçilmiş tahtalardan
yapılmış körağaç blokları [5].
Bloklar elde edilirken tahtalar gelişigüzel yapıştırılmamalıdır. Elde edilen bloklardan istenilen kalınlıkta tahtalar kesilerek yapılacak tabla genişliğini verecek sayıda yanyana eklenir
Resim

Cevapla