Kompozit malzeme nedir Tanımı

Genel bilgiler

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Kompozit malzeme nedir Tanımı

Mesaj: # 3422Mesaj Alıntı
26 Mar 2022, 20:57

Kompozit malzeme, iki yada daha fazla sayıdaki, aynı yada farklı gruptaki malzemelerin en iyi özelliklerini, yeni ve tek bir malzemede toplamak amacıyla, makro düzeyde birleştirilmesi ile oluşturulan malzemeler olarak adlandırılırlar [2].
Burada ele geçen malzeme çok farklıdır. Kompozit malzemede bir ana faz ile onun içerisine dağılmış pekiştirici bir faz bulunur. Bu nedenle kompozit malzemelere pekiştirilmiş malzemelerde denir
Bir kompozit malzeme genelde düşük modül ve dayanıma sahip reçine veya metalik matriks ana faz ile bunun içinde dağılmış daha az oranda kullanılan takviye elemanı ( tali faz) fazlarından oluşmaktadır. Ancak molekülsel ve atomsal düzeyde birleştirilen malzemeler alaşımlar mikroskobik olarak homojen olduklarından kompozit malzeme olarak sınıflandırılamazlar. Örnek olarak; çelikteki krom ve vanadyum bir karışım oluşturur, bir kompozit değildir, çünkü yapı mikroskobik olarak homojendir. Fakat karbür uçlu takımlar, yumuşak kobalt metal matriks içine sert karbürlerin yerleştirilmesi parçacıklı bir kompozit oluşturur [2].
Bir kompozit malzeme bünyesinde çekirdek olarak adlandırılan takviye elmanı ve bunun etrafını çevreleyen matriks malzemesi bulunmaktadır. Takviye elmanı olarak değişik morfolojiye sahip kısa ve uzun elyaflar, kılcal kristaller, kırpılmış veya parçacıklı kristaller kullanılmaktadır. Bunların temel fonksiyonu genel yükü taşımak ve matriksin rijitlik ve dayanımını arttırmaktır. Matriksin fonksiyonu ise elyafa yük ve gerilim transferi sağlayabilmek için elyaf ve matriksi bir arada tutmak yanında çoğu takviye elemanı çok gevrek ve kırılgan olduğundan onların yüzeylerini çevresel etkilere karşı korumaktır [2].
Kompozit malzemenin içerisine ince ve tek bir tabaka oluşturan matriks malzemesi içerisine elyaflar konularak, kılcal kristaller veya parçacıklardan oluşan veya değişik tabaka katmanlarından oluşan tabakalı kompozit oluşturulabilir
Resim

Cevapla