Kompozit Malzemelerin Tarihsel Gelişimi

Genel bilgiler

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Kompozit Malzemelerin Tarihsel Gelişimi

Mesaj: # 3423Mesaj Alıntı
26 Mar 2022, 20:58

Kompozit malzemeler aslında binlerce yıldan bu yana mevcuttur. Arkeologlar Mısır’da M.Ö. 2800 yıllarına lamine edilmiş tahta tabakalar bulmuşlardır. Yine orta doğuda insanlar daha fazla eğilme dayanımı elde etmek amacıyla ok yaylarını, üst üste kullanılan malzemelerle lif yönlerini farklı oluşturarak kompozit malzeme haline getirmişlerdir. Konut yapımı için çamur içerisine karıştırılan saman çöpleriyle yapılan kerpiç ilk kompozit malzemelerdendir. Bununla beraber, herkesin bildiği tahta, ahşap ve kemikte doğal kompozit malzemelerdendir [2].
Modern kompozit malzemeler ise ikinci dünya savaşında başlayarak ve özellikle askeri kullanım amaçları için geliştirilmiştir. Geniş manası ile cam, beton ve dispersiyonla dayanımı arttırılmış metal alaşımları kompozit malzeme olarak adlandırılmaktadır. Bu maddeler evlerden iş yerlerine, köprülerden mobilyalara kadar insan yapımı mühendislik uygulamalarında geniş oranda kullanılmaktadır [2].
Özellikle askeri ve sivil uçaklarda son 25 yıldan beri kompozit malzemeler kullanılmakta ve bu modern malzemelerde öncellikle cam, boron, karbon ve aramid elyaflar daha sonraları da silisyum karbür ve alüminyum oksit elyaflar kullanılmaya başlanmıştır [2].
İlk uygulamalarda cam takviyeli plastik esaslı kompozitler kullanılarak radar kubbeleri yapılmıştır. Bu kompozitlerin hafiflik, elektromanyetik geçirgenlik, atmosfer koşullarına dayanıklılık ve mekanik özellikleri nedeniyle en uygun olduğu ortaya çıkmıştır [2].
Kısa elyaflı kompozitlerin değerleri ilk karşılaştırıldığında dayanım düşük olduğundan temel olarak ateşe dayanıklı yalıtım amaçlı yerlerde kullanılırlar
Resim

Cevapla