Takviye elemanlarına göre kompozit

Genel bilgiler

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Takviye elemanlarına göre kompozit

Mesaj: # 3425Mesaj Alıntı
26 Mar 2022, 21:01

2.4.1. Elyaf takviyeli kompozit malzemeler
Elyaf takviyeli kompozit malzemeler yumuşak ve daha sünek matriks içine sert dayanıklı elastikliği yüksek elyaflar konulduğunda dayanımı, özgül elastik ve dayanım özellikleri iyileştirilir.
Oldukça değişik takviye elemanları kullanılmaktadır. Elyaflar, örme veya şerit fitil şeklinde olabilmekte ve tabakalar halinde yönlü elyaflarda kullanılmaktadır (Şekil 2.1).
Bu tip kompozitlerde takviye fazı % 80 hacim oranına kadar sürekli elyafların en küçük çapları 10-20μm iken en büyük çapları ise 100-200μm çaplarında üretilir. Elyaflarla takviyeli kompozitin mikroyapısal özelliği elyafların uzun ve tek boyutlu olmasıdır.
Şekil 2.1. Değişik şekilli elyaf takviyeli kompozitler [2]
a) Tek yönlü sürekli elyaflar,
b) Kesikli elyaflar,
c) Orthogonal elyaflar,
d) Rastgele yönlendirilmiş elyaflar.
2.4.2. Parçacıklarla takviyeli kompozit malzemeler
Bu tip kompozitler tek veya iki boyutlu makroskopik partiküllerin veya sıfır boyutlu olarak kabul edilen makroskopik partiküllerin matriks ile oluşturdukları malzemeler olup ortalama gömülen parça boyutu 1mm’den büyük ise elyaf hacim oranı %25 ‘den fazla kullanılmamaktadır.
Bu kompozitler, dayanımı iyileştirmekten ziyade beklenilmeyen, alışılmışın dışında birleştirilmiş özellikler elde etmek için tasarlanmaktadır. Şekil 1.2.’de gösterildiği gibi, büyük parçacık içerirler. Bu kompozitler metal, seramik ve polimerlerin bileşiminden oluşabilir [2].
Şekil 2.2. Parçacık ve dispersiyonla dayanımı arttırılmış kompozitlerin yapısı [2]
2.4.3. Tabakalı kompoziler
Tabakalı kompozit, şekil 1.3’de gösterildiği gibi, esas malzeme ekseni doğrultusunda değişik yönlerdeki tabaka ve katmanların üst üste konularak bir araya getirilmesi ile tabakalı (laminate) kompozitler elde edilir [2].
Tabakalı kompozitler matriks içerisine rasgele yönlenmiş elyaflar tek yönlü elyaflar veya farklı elyaf takviyeli tabakadan oluşabilir [2].
Yapısal uygulamalarda kullanılan çoğu kompozitler çok katlıdırlar. Her tabaka tasarım amaçlarına bağlı olarak değişen elyaf doğrultular ile tek katlı kompozitten oluşabilir. Genellikle her katman çok ince olup yaklaşık 0.1mm kalınlığında olduğundan bu şekilde kullanılmazlar. Her kattaki kompoziti oluşturan elemanlar ise bunlar basitçe laminet olarak adlandırılırlar [2].
Şekil 2.3. Tabakalı kompozitlerin yapısı
Resim

Cevapla