Cam malzeme üzerinde teknolojik işlem yapılarak elde edilen camlar

Genel bilgiler

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Cam malzeme üzerinde teknolojik işlem yapılarak elde edilen camlar

Mesaj: # 3427Mesaj Alıntı
26 Mar 2022, 21:06

Özellikle levha camların ve de bazı özel biçimlendirilmiş cam malzeme üzerinde bazı teknolojik işlemler yapılarak bu malzemelere daha önce sahip oldukları niteliklerden farklı yepyeni nitelikler kazandırılabilmektedir. Bu amaçla yapılan üretim eylemine ikinci bir üretim işlemleri adı verilir. Böylece cam malzeme esas özelliklerini kazanmasının dışında bu tür teknolojik işlemlerle daha üst sistemlerde kullanılabilecek niteliklere kavuşturulabilmektedir. Örneğin; levha camın darbelere dayanıklı hale getirilmei, levha camlara yüzey özellikleri yönünden yeni özellikler kazandırılması ve benzeri diğer ikinci işlemler olarak nitelendirilmektedir [9].
Temperlenmiş cam (Ön gerilmeli cam):
Cam malzemenin mekanik şoklara dayanıklı hale getirilmesi için uygulanan işleme temperleme işlemi denir. Temperlenmiş cam yapmak için cam plaka atomları arasındaki gerilimlere kendini ayarlayacak kadar yüksek sıcaklığa ısıtılır ve hava üflenerek veya yağda su vererek soğutulur. Camın söz konusu ısıtma sıcaklığı 700 o C azalmasıyla yüzey büzülür ve sertleşir. Ancak iç kısım sıcak kalır ve yüzeydeki gerilmeye kendini uydurur [9].
Bu camların kırılabilmesi için herhangi bir çatlak ya da çizginin derinliğinin basınç altında bulunan yüzey kalınlığından içeriye girmesi gerekir. Bu durumda çatlak kendi kendine ani olarak ilerler ve tüm cam bezelye tanesi büyüklüğünde kırılır [9].
Tabakalı cam üretimi (Folyolu cam):
Bilindiği gibi, genelde cam malzeme bazı özel camlar hariç olmak üzere gevrek(frajil) yapıda bir malzeme olduğundan darbelere karşı dayanıklı değildir. Cam malzemeyi, özellikle levha camları darbelere karşı daha dayanıklı hale getirme yöntemlerinden birisi de, birden fazla sayıda levha camı aralarına plastik folyolar koyarak birbirine yapıştırmak ve böylece tabakalardan oluşan bir kompozit malzeme haline getirmektir [9].
Bu şekilde kompozit malzeme olarak elde edilen çok sayıda cam ve plastik folyodan oluşan camlara tabakalı cam adı verilir. Tabakalı camı oluşturan her bir bileşenin sayısını ve kalınlığını değiştirmek suretiyle farklı özelliklere sahip tabakalı camlar elde edilebilir. Özellikle cam tabaka sayısı artırıldığında kurşun geçirmez camlar elde edilir. Tabakalı camların delinmeye ve parçalanmaya karşı direnci temperlenmiş camlardan daha iyidir [9].
Hava tabakalı camlar :
Hava tabakalı camlar, cam yüzeylerden ısı kaybını önlemek amacıyla üretilmektedir. Isı kaybını önlemenin gerektiği konstrüksiyon şekli aynı zamanda sesin geçmesini de önremli ölçüde engellemek için bu camlar ses geçirmemesi istenen hallerde de kullanılmaktadır.
Ancak özellikle ses geçmesinin önlenmesi için üretilen hava tabakalı camlar ısı kaybını önleyenlerden bir miktar farklıdır.
Hava tabakalı camlarda ses geçmesinin engellenmesi söz konusu olduğunda içe ya da dış tarafa gelecek cam diğerlerinden farklı kalınlıkta seçilmektedir [9].
Flot camlar :
Flotal cam çekme yöntemiyle elde edilen levha camın erimiş kalay üzerinden yüzdürülerek geçirilmesi yoluyla üretilir. Bu teknoloji, elde edilen camın her iki yüzünün birbirine paralel ve dalgasız olmasını sağlar. Flot camlar ayna yapımında büyük ölçüde kullanılmaktadır [9].
Mat camlar :
Mat camlar sözü edilen ikincil üretim yöntemleriyle elde edilen camlardır. Bu yöntemlerle kalınlığa bağlı olmaksızın her camın matlaştırılması imkanı vardır. Matlaştırma işlemi camın yüzeyini pürüzlendirerek saydamlığını bozduğundan camın arka kısmını göstermemesini sağlar. Bu işlemle birlikte camın ışık geçirgenliği de azalır. Ancak bununla birlikte pürüzlendirilmiş cam yüzey, ışığın daha fazla derinlere yayılmasında kullanılabilir.
Mat camların yapılarda kullanılma yerleri, kapılar, pencereler, estetik görüntü istenmeyen yerler, aydınlatma armatürleri ile ışığın daha homojen yayılması istenen hallerde kullanılırlar [9].
Empirme camlar :
Bu gruptaki camlar dökme-silindirleme yöntemi ile şekillendirilen camlardır. Düzlem bir döküm masası üzerine dökülen erimiş cam hamuru üzerinden üstünde girinti-çıkıntı şeklinde desen bulunan metal bir silindir geçirilmesiyle, diğer bir değişle baskı (empirme) yöntemiyle elde edilirler.
Bu camlar kendi aralarında daha ziyade kullanma yerlerinden kaynaklanan ya da desenlerinin belli şekillere benzetilmesinden oluşan isimlerle adlandırılırlar. Örneğin; katetral, sitriye, buzlu, orneman vb. [7].
Cam duvar tuğlaları:
Cam malzeme ışık geçirmesi nedeniyle ışık geçiren yapı malzemesi üretiminde kullanılan bir malzemedir. Bu amaçla duvar örülebilecek şekilde özek olarak şekillendirilen bu tür cam bloklara cam duvar tuğlası yada kısaca cam tuğla denir [9].
Cam duvar tuğlaları presleme yöntemiyle şekillendirilen iki adet yarı cam tuğlanın kenarlarının eritilerek birbirlerine yapıştırılması ile elde edilmektedir. Arada bulunan hapsedilmiş kuru havanın varlığı sayesinde iyi bir ısı tutuşu olan cam duvar tuğlalarının değişik biçim ve boyutlarda olanları vardır [7].
Cam duvar tuğlalarının ısı geçirgenlik katsayısı 3.016 W/mK0 dır. Cam duvar tuğlaları ile yapılmış duvarların yangın karşısındaki davranışları yanmamanın yanı sıra yangını başka yerlere iletmemek ve yangını geciktirmek olarak özetlenebilir [9].
Cam duvar tuğlaları ile dış duvar, iç bölmeler vb. ışık geçiren yapı elemanları yapılabilir.
3.1.4.4. Cam lifleri
Camın lif haline getirilmesiyle elde edilen bu malzemeler genelde ısı yalıtımı ve ses emme gibi yapısal gereksinimleri karşısında yerine getirilmesinde kullanılır. Lif haline getirilmeden önce 1.15 W/mK0 olan ısı iletim katsayısı, cam, lif haline getirildikten sonra 0.025 W/mK0 düzeyine kadar yaklaşık 46 kat küçültülmektedir.
Bu özelliği ile cam lifleri endüstriyel sıcaklıklar dışında kalan sıcaklıklarda güvenle kullanılabilir.
Cam liflerine kullanılış yerinin ve amacının gereği olarak değişlik biçimler verilebilmekte, basınç mukavemeti bir miktar arttırılabilmekte veya oluklu karton, kümes teli, polietilen folyo , alüminyum folyo, alçı, çimento vb. bazı malzemelerle bir araya gelerek kompozit malzeme oluşturarak üretimde yaygın olarak kullanılmaktadırlar
Resim

Cevapla