Malzeme cinsine göre beton çeşitleri

Genel bilgiler

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Malzeme cinsine göre beton çeşitleri

Mesaj: # 3429Mesaj Alıntı
26 Mar 2022, 21:08

4.5.2.1. Sünger taşı betonu
Su etkisi ile sertleştirilmiş volkan cürufunun çakıl yerine beton içerisinde kullanılması ile elde edilen, hafif, boşluklu, ses ve ısıyı geçirmeyen betondur [11].
4.5.2.2. Odun betonu
Testere ve rende talaşının çimento ile karıştırılmasıyla elde edilen, ses ve ısı geçirmeyen yapı malzemesidir [11].
4.5.2.3. Hafif betonlar
Hafif agrega veya ilave malzemelerle karışım oluşturularak elde edilir. Mukavemetleri normal betona göre daha az ancak bazı avantaj ve dezavantajları olan betondur. Avantajı ağırlığının azlığı nedeni ile yüklerde azalma olacağından kullanılacak çelik ve beton temel boyutları küçültülebilir [11].
Dezavantajı ise betonun yerleştirilmesi daha fazla özen gerektirdiğinden maliyeti artar. Pişmiş kil, cüruf, ponza taşı, hafif agrega olarak kullanılırlar [11].
Agregalar elikli ve su emici olduklarından kullanılmadan önce iyice ıslatılmalıdır [11].
4.5.2.4. Gaz betonlar
Gaz beton alüminyum tozunun su, çimento, kireç gibi bağlayıcılarla karıştırılması ile elde edilen hafif beton olarak tanımlanmaktadır [11].
İnsanlar çok eski çağlardan beri yapının hafifletilmesi yolunda ponza taşı, kül, çeşitli volkanik taşlar gibi doğal yapı malzemelerinden yararlanıyorlardı. Ancak böyle bir malzemenin yapay olarak elde edilmesi 1900’lerin ilk 10 yıllarına doğru gerçekleştirilebildi. 1920’lerde İsveçli kimyacı Erikson ilk kez alüminyum tozuna su karıştırılması ile doğan kimyasal tepkime sonucunda oluşan hidrojen kabarcıklarının, betonun gözenekli ve dolayısıyla hafif duruma getirdiğini gözleyerek, gaz beton üretimine öncülük etti. Bugün gaz beton genellikle fabrikalarda yüksek buhar basıncı altında hazırlanmaktadır [11].
4.5.2.5. Eternit
% 85 porlant çimentosu, % 15 amyant lifleri ve suyun karıştırılıp çeşitli kalıplarda preslenmesiyle elde edilen malzemelerdir. Lifler çimentoyu arme haline getirir ve kırılmayı güçlendirir. Yanmaz, çürüyüp bozulmaz ve geçirimsizdir. Testere ile kesilir, eğelenir, delik açmak suretiyle çivi çakılabilir [7].
Kalınlıkları 4-25mm olup 60mm’ye kadar yapılabilir. Boyutları 30x30-60x60 cm’dir. 100x200 cm boyutunda düz ve ondüleli plakalarda vardır [7].
Çatı örtüsü, duvar kaplaması, özel olarak hazırlananları baca dipleri, mahya ve çatı pencerelerinin denizliklerinde kullanılır. Duvar ve tavan kaplaması olarak kullanılan levhaların üzerine desenli kağıtlar yapıştırılarak görünümü güzelleştirilir [7].
4.5.2.6. Ytonglar
Ytong silisli kum(kuvarsit), çimento, kireç, alüminyum tozu ve suyun karıştırılmasıyla oluşturulan harcın, basınçlı buhar altında sertleştirilmesiyle elde edilen gözenekli bir yapı malzeme ve elemanıdır. Yapısının % 84’ü içinde durgun hava bulunan gözeneklerden oluşur. İşte bu gözenekli yapısı, ytong’a en iyi ısı yalıtan en hafif en kullanışlı ve yanmayan kargir yapı malzeme ve elemanı olma özelliklerini sağlar [12].
Ytong yapı malzeme elemanı beton sınıfına girmesine rağmen ahşap gibi kolayca işlenebilir. Testere ile kesilebilir, matkap ile delinebilir, rendelenebilir, çivi çakılıp vidalanabilir [12].
4.5.2.7. Asbestli yapı malzemeleri
Asbest lifleri, portlant çimentosu, su ve gerektiğinde katılan mineral lifler, renk verici pigmentler ve diğer katkı maddeleriyle elde edilen karışımdan yapılmış levhalardır. Düze ve pürtüklü yüzlü, renkli ve renksiz çeşitleri vardır. Genişlikleri 200’den başlayarak 100’er mm artarak 3000 mm kadardır. Sıkıştırılmış asbest çimento levhalar ve sıkıştırılmamış asbest çimento levhalar olarak su geçirgen ve su geçirmeyen çeşitleri vardır. Oluklu yapılanları en kesit şekillerine göre; büyük oluklu, küçük oluklu ve özel parçalar olmak üzere üç çeşidi vardır [7].
4.5.2.8. Onduline
Bitkisel ve mineral liflerin, bitüm ile özel makinalarda özel tekniklerle, yüksek sıcaklıkta işlem görmesiyle üretilir. İki ana hammaddeden biri olan bitümün su geçirimsizliği, bitkisel liflerin esnek yapısı ile ideal bir şekilde birleşir, böylece esnek, dayanıklı ve hafif bir malzeme elde edilmiş olur.
Çok yönlü kullanım imkanlarına sahip ve yapı endüstrisine önemli avantajlar sağlayan, hafifliği, işçilik ve taşıma maliyetlerinde ekonomi sağladığı gibi testere ve çekiç dışında başka bir alet ve işçilik gerektirmez, hafifliği taşıyıcı elemana aktarılan yük miktarını azaltır
Resim

Cevapla