Keman Ses Eşiği

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Keman Ses Eşiği

Mesaj: # 3440Mesaj Alıntı
27 Mar 2022, 11:36

Yaylı çalgıların ses eşikleri akça ağaçtan yapılırlar [3].
Kemana takılacak ses eşiğinin orta dalgalı ve çok kuru ağaçlardan seçilerek yapılması kemandan çıkması istenilen ses yetenekleri için gereklidir.
Piyasada satılan ses eşikleri fabrikasyon olarak yapılmaktadır. Hazır alınan eşiklerin çalgılara olduğu gibi takılması olanaksızdır.
Her çalgıda üst tabla bombesi ve tuş yükseklikleri aynı ölçülerde değildir. Ses eşikleri çalgının ses tahtasındaki bombe yapılışına göre alıştırılır.
2.6.1. Eşik alıştırma
Eşik alıştırma işlemi özel yapılan keskin ve ince uçlu bıçaklarla eşik ayaklarından çalgının bombe şekline göre yontularak alıştırılır.
Eşik ayaklarının yanlarında ve üstte kalan fazla kalınlıklar alınır. Eşik ayakları inceltilerek estetik görünüş sağlanır.
Eşik alıştırılırken geriye doğru 10 derece eğik olarak alıştırılmalıdır. Alıştırılan keman eşiklerinin yükseklikleri çalgının tuş üzerindeki tel yükseklikleri saptanarak eşiğin fazlalığı eye , bıçak gibi benzeri kesici gereçlerle kesilir.
Eşik üzerinde tel aralıkları ve tel yükseklikleri saptanarak mi telinin bastığı yerden sol teline doğru yükselerek eşik üzerine kavis verilir. Eşik üzerine verilen kavis, keman yayının teller üzerindeki teknik hareketini kolaylaştırır [3].
2.6.2. Kemanda ses eşiği yerleri
Kaman viyola ve viyolansel, kontrabas gibi yaylı çalgıların ses eşiği yerlerini çalgıların üst tablasındaki ef delikleri orta kenarlarına yapıcı sanatçısı tarafından tesbit edilmiştir.
Eşik ayakları ef delikleri ortasını birleştiren doğru üzerinde merkezliyerek alıştırılır
Resim

Cevapla