Kauçuk türleri

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Kauçuk türleri

Mesaj: # 3446Mesaj Alıntı
27 Mar 2022, 11:50

Modern döşemecilikte kullanılan dolgu gereçlerinin en ilki ve en önemlisi tabii kauçuklardır. Sun’i kauçuk ise en çok kullanılan önemli dolgu gerecidir [10].
3.1. Tabii Kauçuklar
Tabii kauçuk yapımında kullanılan hammaddenin kaynağını teşkil eden kauçuk ağacı ve bundan çıkarılan üsare “Lastik sütü-lateks” çok değerlidir.
Tabiatta lateks veren 500’e yakın bitki bulunmakla beraber bunların en önemlisi ve plantasyonu yapılan hevea cinsidir. Hevea cinsinin anavatanı Brezilya’dır (Şekil 3.1)
Şekil 3.1 Hevea ormanlarından lateks alımı [10].
Kristof Kolomp bu “harika üsare” ile ilk tanışan Avrupa’lı oldu. Fakat bu tabii kaynağın ve mahsulün hakiki kıymetinin farkına varılarak kıymetlendirilmesine kadar daha 4 asrın geçmesi lazım gelecektir. Bu arada kıymeti anlaşılan kauçuk ağacının fide ve tohumları İngilizler ve Hollandalılar tarafından – Brezilya’nın koyduğu şiddetli ihtiyaç yasağına rağmen - kaçırılarak aynı iklimi taşıyan uzakdoğu sömürgelerine götürülmüştür[10].
Memleketimizde Kaş, Antalya, Manavgat, Serik’te kauçuk ekimi yapılmış olsa da bu çalışmalar hızını kaybetmiş durumdadır. Gütaperka ve guayule ağaçları da tabii kauçuğun hammaddesini teşkil eden lateks vermektedir Tabii kauçuk; yumuşak elastiki, çeşitli form kabiliyetli, hafif ve hijyeniktir. Su ve sabunla yıkanabilir. Böcek ve mikroplara karşı dayanıklı olup, mikropların beslenme ve üremelerine müsait olmadığı ve geçici hastalıkları taşımadığı ilim adamlarınca tespit edilmiş vaziyettedir. Bu sebepten dolayı ev mobilyalarından ayrı olarak hastane, klinik ve senatoryum yatakları yapımında tabii kauçuk tercih edilmelidir. Tabii kauçuklar piyasaya dolu kauçuk plakalar, delikli kauçuk plakalar ve iğne delikli kauçuk plakalar şeklinde sürülürler (Şekil 3.2).
Şekil 3.2 Tabii kauçuk çeşitleri [10].
Tabii kauçuklar rutubeti çekmeyip daima kuru halde bulunduklarından gemilerde yatak, şilte ve mobilya döşemeleriyle mefruşat için çok elverişlidir. Bazı hastalıkları önlemek açısından tabii kauçuklar oturma ve yatma mobilyalarında kullanılır. Kauçuk şiltelerin temizlenmesi de kolaydır. Tabii kauçuklara en çok zarar veren şey havadan oksijen alarak eskimeye başlamasıdır.
Tabii kauçuğun hammaddesinin, Avrupa ve diğer endüstri ülkelerince, ithal zorluğu ve pahalıya mal olması sonucu; sun’i olarak kauçuk elde edilmesine yol açmıştır. Çeşitli sun’i kauçuk cinsleri vardır. Her fabrika kendine has formül ve metotlar ile çalışır. Sun’i kauçuk imali gün geçtikçe artmakta, gelişmekte ve yeni çeşitler ortaya çıkmaktadır. Amaç tabii kauçuk özelliğine yakın kauçuk cinsleri meydana getirmektir
3.2. Sun’i Kauçuklar
Tabii kauçuk özelliklerine en yakın türlerini elde etmek için; kimyasal yollarla ve kimyasal bileşiklerle elde edilir. Sun’i kauçukların hammaddesini kömür teşkil eder [10].
Bu kısımdan sonra konu tamamen sun’i kauçukları içerdiği için, ele alınan konuların başlıkları da buna göre numaralandırılacaktır.
Resim

Cevapla