Kapı Yapımında Kullanılacak Kereste Özellikleri

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Kapı Yapımında Kullanılacak Kereste Özellikleri

Mesaj: # 3449Mesaj Alıntı
27 Mar 2022, 12:03

Ahşap kapı doğraması olarak iğne yapraklı ağaç keresteleri (karaçam, sarıçam, fıstık çamı, sedir, ladin, köknar) ve yapraklı ağaç keresteleri (meşe, karaağaç, kayın, kestane, ıhlamur) kullanılır. Dış kapılar için çam, sedir, karaağaç ve kestane keresteleri kullanılmalıdır. Kaplamalı kapılarda ise ceviz, meşe, kiraz, zeytin, maun vb. sert ağaç türleri kullanılır. Kapı doğrama yapımında kullanılan iğne yapraklı ve yapraklı ağaç kerestelerinde aranacak özellikleri şöyle sıralayabiliriz.
· Kapı yapımında kullanılan kereste kalitesi TS. 51, TS. 697, TS. 801, TS. 820 standartlarında belirtildiği gibi I. Ve II. Sınıf olmalıdır.
· Parçalarda kabuk ve iç kabuklu kısımlar bulunmamalıdır.
· Yapraklı ağaç kerestelerinden yapılan doğramalarda tek veya toplu halde çapı 2 cm’yi geçen budak bulunmamalı ve budak çapı parça genişliğinin ¼’ünü geçmemelidir. Parça üzerindeki kaynamamış düşey budaklar çıkartılarak tamir edilmelidir. Yama olarak kullanılan parçanın lifleri yamalanan parçaların lifleri ile aynı doğrultuda olmalıdır. Ancak, bu şekilde tamir edilmiş budak yerleri parçanın 1 m. uzunluğunda iki adetten fazla olmamalıdır.
· Budaklar parçanın birleşme yerlerine getirilmelidir.
· Keresteden alınan parçalarda reçine keseleri bulunmamalıdır. Ancak, genişliği 5 mm’ye ve uzunluğu 50 mm’ye kadar olan reçine keseleri temizlenip yama yapılması gerekir.
· Kerestenin rutubet miktarı işlendiği sırada % 20’den fazla olmamalıdır.
· Saydam vernikle verniklenecek doğrama parçalarında, tek tek serpilmiş hafif renklenme bulunabilir. Yağlı boya ile boyanacak elemanlarda ise yüzeyin % 20’sinden fazla renklenme bulunmamalıdır.
· Parçanını boy ekseninin doğrultusunda olmak kaydıyla diğer yüzeye geçemeyen 1mm. genişlik ve 50 mm. uzunluğa kadar çatlaklar bulunabilir. Lif doğrultusunda çatlaklar bulunmamalıdır.
· Lif kıvrıklığı metrede 50 mm’yi geçmemelidir.
· Parçaların cinsi ne olursa olsun, çürüklük kurt yeniği basınç odunu, ur izleri ve ökse otu lekeleri bulunmamalıdır.
Resim

Cevapla