Çarpma Kapılar

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Çarpma Kapılar

Mesaj: # 3469Mesaj Alıntı
27 Mar 2022, 12:27

Kasa çevresinde 180˚ hareket edebilen içe ve dışa açılan kapılardır. Kapılar tek veya çift kanatlı olarak yapılır. Kapı kanadı çoğunlukla camlı olur. Böylece kapı arasından gelen kişiler birbirini görür. Cam kapının altına kadar iniyor ise bir koruyucu kuşak kullanılır.
Genellikle rüzgar kapısı olarak ya da koridor hol bağlantı kapısı olarak kullanılır. Kapı kanadının çarpılma ihtimali olduğundan kullanılacak malzeme iyi seçilmiş olmalıdır. Kanadın devamlı hareket halinde olması nedeniyle kasa çekme ve basınç kuvvetleri ile karşı karşıyadır. Bu nedenle kasanın iyi seçilmesi gerekir. Bu amaçla blok veya çarpma kapı için yapılmış kasalar kullanılmalıdır. Kanat tek veya çift olabilir. Birbirine çarpmaması için 3 mm. genişlikte boşluk bırakılmalıdır. Bu boşluk fırça ile kapatılabilir. Lokanta vb. gibi giriş çıkışın sık olduğu yerlerde zaman zaman kapının giriş çıkış yönü değiştirilmelidir.
Çarpma kapıların kilitlenmesi için döşeme içine veya lentoya sürülen sürgülerden faydalanılır. Böylece kanatların kilitlenmesi sağlanır. Cam kanatlı çarpma kapılarda kilit cam taşıyıcı ray varsa ona bağlanır, yoksa camın alt köşesine bağlanır. Mil kutulu çarpma kapı menteşesi takılı kapılarda sürgülü kilitler takılır
Resim

Cevapla