Sürme kapılar

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Sürme kapılar

Mesaj: # 3473Mesaj Alıntı
27 Mar 2022, 12:31

Bir kaydırma düzenine asılı bulunan duvara paralel ve yana kaydırılarak hareket eden kapı türüdür. Dönüş boşluğu gerektirmediğinden az yer tutar. Fakat kanat genişliğince yana kaydırılması zordur. Sürme kapılar kanat sayılarına göre tek veya çok kanatlı kapılar olarak adlandırılır. Tek kanatlı sürme kapılar sağa veya sola kaydırılarak açılır. Sürme kapılar duvar önüne açılacağı gibi duvar içine girerek veya kaplama arasına girerek açılır. Sürme kapılarda kanat genişliği arttıkça çalışma rahat ve düzenli olur. Fakat geniş kanadı sürmek için yer gereksinimi artar. Açık olarak kullanılan sürme kapılar bina içinde fazla kullanılmaz. Bu nedenle çift duvar arasında oluşturulan cep içinde hareket eden kapılar kullanılmalıdır. Kapı kanadı için bırakılacak çift duvar boşluğunun genişliği 8-10 cm’ den az olmamalıdır. Aksi halde dar aralıkta yeterli havalandırma olmadığı için içeri sürülen kapı kanadında deforme görülür. Gömme sürme kapılar için en uygunu çift duvar arası konstrüksiyon sistemidir.
Sürme kapılarda lento kapının raylarını aynı zamanda kanat ağırlığını da taşımaktadır. Lentoda kanatların makara ile taşınması için raylar, kanatların sallanmamasını sağlamak için döşemede yuva bulunur. Çift duvarın biri yapıldıktan sonra ray ve diğer takımlar takılır. Daha sonra diğer duvar örülür.
Belirli bir yarı çapa göre hazırlanan eğmeçli kanatlı sürme kapılarda özel sürme düzenlerinden faydalanılır. Yarı çapı 50 cm’ den büyük olan eğmeçli kanatlı sürme kapılar eğmeçli bir duvarın önünde veya arkasında hareket eder. Bu tür kapılarda kullanılacak sürme düzeni seçilirken kanadın eğim aralığı ve yolu bilinmelidir [1].
Sürme kapı düzenleri yerine takılırken tam yatay konumda olması gerekir. Döşemenin de tam yatay olması gerekir. Kapı kanadının hareket alanından dışarı çıkmaması için stoplar konulmalıdır. Kanadın ağırlık merkezi sürme düzeni ekseni üzerinde olmalıdır. Kanadın hareketini düzenleyen ve yönlendiren elemanı döşemeye tespit etmeli ve kapı kanadına uygun kiniş açılmalıdır. Kapı kasası kanadın hareket nedeniyle yarım iki kasadan oluşur. Yarım kasalar arasında kanat rahat hareket etmelidir. Lento’daki ray ve makaraların temizlik ve bakımı için kasa ve pervazın bir bölümü gerektiğinde sökülebilir yapılmalıdır. Duvar kaplaması arasında çalışan sürme kapılarda da sürme düzeninin bulunduğu bölümdeki panolar sökülebilir yapılmalıdır. Sürme kapılar kullanım yerlerine bağlı olarak lentoya tespit edildiği gibi duvar yüzeyine veya tavana da asılabilir
Resim

Cevapla