Styropor (Polystyren Köpük)

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Styropor (Polystyren Köpük)

Mesaj: # 3477Mesaj Alıntı
27 Mar 2022, 15:29

1951 yılında BASF Ludwingshafen/Rehein B.Almanya, firması tarafından genişleme kabiliyetini haiz maddeler ihtiva eden polystyren parçacıklarının kuvvetli bir şekilde şişirilmeleri ile sert bir köpük malzemesi haline gelebileceğini keşfetmiştir. Bu buluş Styropordan mamül köpük maddesi olarak patent halinde tescil edilmiştir.
Styropor'un ortaya çıktığı 40 yıl içinde bu malzeme sağlıklı ve konforlu mekan oluşumu için gerekli olmuştur. Styropor yaz sıcağını ve kış soğuğunu dışarıda tutar gürültü kontrolü sağlar ve ısıtmada enerji tasarrufu sağlayarak çevre kirliliğinin azalmasına yardımcı olur. Styropor diğer yapı malzemeleriyle de uyum sağlar. Formunu ve hacmini sürekli korur. Hava koşullarına ve eskimeye dayanıklıdır. Bu şu anlama gelmektedir. Tüm koşullarda hatta nemli mekanlarda bile uzun süreli en iyi yalıtım etkisi sağlar.
Styropor'la çalışmak çok kolaydır. Kolay ve çabuk taşınır, çok hafiftir. Sonsuz bir şekilde kesilir, yerleştirilir ve tespit edilir. Hemen her tür havada çalışılabilir. Eldivensiz çalışılır.
Styropor genişleme kabiliyetini haiz maddeler ihtiva eden Styren polimerizasyon ürünüdür. Piyasaya yuvarlak ve çubuk şeklinde arz edilir. Yuvarlak şekillilerin çapı 0,2 - 3,0 mm arasında değişir. Çubuk şeklinde olanların ise uzunluğu takriben 2,5 mm çapı 0,6 mm dir.
Styropor Gurupları
Styropor P : Standart köpük maddesi için
Styropor F : Zor alev alan köpük maddesi için
Styropor H : Doymuş karbonhidratlara dayanıklı köpük maddesi için
Styropor FH : Zor alev alan ve karbonhidrata dayanıklı köpük maddesi için
Styropor G : Renkli köpük maddesi elde etmek için
Özellikleri
Her şeyden önce dikkati çeken husus styropor köpük maddesi özgül ağırlığının azlığıdır. Ön şişirme işlemindeki çeşitli metotlarla elde edilen köpük maddelerin ağırlığı 13-40 kg/m3 arasında değişmektedir. İnşaatlarda genel olarak 13-20 kg/m3 ağırlığında olan standart köpük maddesi kullanılmaktadır.
Diğer maddelere kıyasla son derece düşük olan özgül ağırlığı nazarı itibara alındığı takdirde styropordan mamül köpük maddesinin önemli derecede basınca mukavim olduğu görülür. Basınç mukavemeti ve ısı altında şekli muhafaza mukavemeti artan özgül ağırlık ile paralel olarak yükselmektedir.
Kullanım alanları
Styroporda elde edilen köpük maddeleri çok çeşitli yerlerde kullanılmaktadır.
- Kapı ve pencerelerde ısı ve ses yalıtımı
- Eğimli çıtaların yalıtımında
- Düz çıta yalıtımı
- İnşaatlarda
- Dış duvar yalıtımı
- Tavan yalıtımı
- Çatılarda
- Prefabrik inşaat elamanlarında
- Titreşim yalıtımı
Endüstride styropor, kapı imalatında da kullanım alanı bulmuştur. Pres kapılarda ızgaralar ve serenler arasına uygun kalınlıkta styroporlar kesilerek yerleştirilmek suretiyle kapıda hem ısı hem de ses izolasyonu sağlamaktadır. Ayrıca kasa boşluklarının doldurulmasında yine styropor kullanılmaktadır. Pencere kasa kenarlarına yerleştirilen styropor'da hem dolgu hem de yalıtım maddesi olarak yerini almıştır.
Diğer kullanma alanı olarak ses izolasyonu, dekoratif tavan plakaları ve beton kalıplarında boşluk elemanı özellikle sayılabilir. Ön şişirmeye tabii tutulmuş olan styropor hafif beton ve hafif ( Porös ) tuğla imalinde kullanılır. İnşatta kullanılma sebebi sıcağa ve soğuğa karşı önleyici etkisidir.
Hareketsiz haldeki hava son derece düşük ısı iletkenliği olan bir maddedir.
Styropordan mamül köpük ise takriben % 98 hacminde havadan müteşekkillidir . Geniş çapta sıcaklığın iletilmesini sağlayacak olan ana madde (köpük iskeleti) ise toplam hacmin sadece % 2 sini teşkil etmektedir. Köpüğün iskeletini teşkil eden polystren maddesi ise oldukça az iletken bir maddedir.
Styropor köpük maddesi 0,01-0,1 mm. çapındaki çok küçük kapalı hücrelerden meydana geldiğinden hava hareketi ile iletilen sıcak ve soğuk her bir hacmin küçüklülüğü oranında azalır. Dolayısı ile yalıtım tekniği yönünden gayet uygun bir yapıya sahiptir.
Isı ışınları en iyi şekilde üst üste gelmiş tabakaların sayısındaki fazlalık ile önlenmektedir. Genel olarak yalıtım tekniğinde 13-25 kg/m3’ lük styropor sert köpük levhaları kullanılmaktadır .
Avantajları
- Ucuz olması
- Ek bir yalıtıma gerek görülmemesi
- Hafif olması
- 30 yıl kullanım garantisi
- Taşıma ve kullanım kolaylığı
- Boşluksuz yalıtım olanağı
- Yeni ve eski yapılarda uygulama imkanı
- Nem ve sudan etkilenmemesi
- Konfor ve estetik
- Mekanik yüklere dayanıklılık
- Basınç dayanımı
- Her talep için özel sistem parçaları gibi daha bir çok avantajları vardır
Resim

Cevapla