Mastik

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Mastik

Mesaj: # 3479Mesaj Alıntı
27 Mar 2022, 15:34

Özel plastik hammaddeler, bağlayıcılar ve muhtelif dolgu malzemeleri ile imal edilmiş derz yalıtım malzemesidir.
Ülkemizde, genellikle su sızdırmazlığını sağlamak maksadıyla kullanılan mastikler aslında farklı malzemelerin birleşimini sağlayan elastik ara bağlayıcılardır. Her gün gelişen inşaat teknolojisi, üretilmesini gerekli kıldığı çok çeşitli yapı elemanlarının, ki bunlar dışta cephe elemanları, pencereler, camlar, mermerler, granitler, beton elemanlar vs. içte kapılar, duşlar, küvetler, dolaplar gibi, yerine göre nem, su, toz hava sızdırmaz ve bina hareketlerinden etkilenmez bir şekilde izole edilmelerini gerektirmektedir.
Tekniğine uygun yapılmayan fugalar ve birleştirmeler çoğu zaman istenilenin tam tersini verdiğinden mükemmel planlanmış bir bina basit ihmallerle kullanılmaz hale gelmekte, su almakta, toz geçirmekte, böcek barındırmakta vs. ve daha sonra alınan geçici tedbirler sürekli bir huzursuzluk ve kaynak israfının sebebi olmaktadır.
Bu nedenle fugaların uygun mastik macunlar gibi serbest harekete müsait malzemelerle birbirine bağlanması, izole edilmesi basit bir ayrıntı olmasına rağmen gerek yapının gerekse o mekanda yaşayanların sağlığı ve konfor şartları bakımlarından gereklidir. Fuga izolasyon malzemesinden beklenilen görevin tam olarak yapılabilmesi için kullanılan malzemenin inşaatın bünyesinde meydana gelecek hareketlerden zarar görmemesi çok önemlidir. (kopmamalı-yırtılmamalıdır).
Bunlardan ayrı olarak malzeme hava şartlanma, güneş ışınları tesirine, su ve çimento ile bağlanmış bölgelerdeki alkali ortamlara karşı mukavim olmalı, eskimemelidir. Bu problemler çekomastik ve benzeri izolasyon malzemeleri ile kolayca halledilebilmektedir. Ancak bu işlemler basit fakat çok önemli usul ve kaidelere uygun uygulamalarla yapılmalıdır. Bunun için önce yapı hareketlerini dikkate almak gerekir.
Yapılar, muhtelif sebeplerle sürekli hareket halindedir. Bu hareketlerden bir kısmı çoğunu hissedemediğimiz yer hareketlerinden meydana gelir, ki bunu kontrol etmemiz çoğu zaman imkansızdır. İkinci grup yapı hareketleri termik genleşme, kuruma, şişme ve rüzgar etkisiyle meydana gelen hareketlerdir.
İki gruptaki tüm bu hareketler, yapıdaki birleşim noktalarına etki eder. Bu aralıklardan her türlü sızdırmazlığın sağlanması için bu bölgelerin elastik malzemelerle en uygun ölçüde ve detayda izole edilmesi gerekir.
Pratik olarak, derz (fuga-aralık) izolasyonu için, mastik malzeme seçimin de dikkat edilecek hususlar;
- Uygulanacağı malzemeye yapışma özelliği belirlenmelidir. (Beton, ahşap, plastik vb.)
- Meydana gelecek yapı hareketlerine uygun elastikiyet aranmalıdır, ( %50, % 100, %700)
- Uygulanacak iklim şartlarına uygunluk aranmalıdır (dona, mukavemet ve ultravioleye dayanıklılık gibi)
Pratik olarak malzeme seçimin de tavsiyemiz cam, alüminyum, seramik, emaye gibi
parlak, sert yüzeyler için S 801 asetik gibi normal silikonlardır. Bunların elastikiyetleri de cinslerine göre % 100 ile % 700 arasında değişir. Şeffaf olanlar daha elastiktir.

Beton, sıva , ahşap, mermer gibi emici yüzeylerde mermer silikonu diye de adlandırılan nötral silikonlar tercih edilmelidir. Daha ekonomik bir malzeme aranıyorsa 600 gurubu akrilik mastiklerle de banyo, lavabo, mutfak eviyesi, klozet gibi devamlı su ile temas edecek bölgelerde uygulama yapılabilir
600 grubu akrilik mastikler tatbikatın hemen sonrasında, yani kurumadan önce dona karşı dayanıklı değildirler. Kuruduktan sonra dona mukavim, ancak don altında elastik değildirler. Üniversal tipleri kapı - pencere kenarlarındaki derzleri kapatmak için kullanılabilir. En yaygın uygulama alanı olan pencerelerde dıştan nötral silikon (mermer silikonu da deniyor), içten 600 grubu mastikler idealdir.
Silikon mastikler üzerine boya tutmaz. 600 grubu mastiklerin üzerleri boyanabilir. 600 grubu mastikler plastikler için uygun değildir. Plastik kapı ve pencerelerde ve banyo, mutfak gibi yerlerde biraz daha pahalı olmasına rağmen silikon mastikler tercih edilmelidir.
Uygun malzeme seçiminden sonra en önemli husus uygun uygulama olacaktır. Bunun için aşağıdaki hususlara özellikle dikkat etmek gerekir.
- Mastikler karşılıklı iki yan yüzey arasındaki açıklığa doldurulmalıdır. Asla bir yüzeye sıvanmamalıdır.
- Mastikler yalnız uygulandıkları karşılıklı iki yan yüzeye yapışmalı, arkaya hiç yapışmamalıdır. Bunu için derz arkasına ya özel derz dolgu fitilleri yada mastiğin derinliğini tayin eden, arkada sabit bir yere yapışmasını önleyen herhangi bir malzeme (gazete kağıdından yapılmış bir rulo dolgu dahi ) olabilir.
- Karşılıklı iki yan yüzey arasındaki derz (aralık) en az 5-6 mm olmalıdır. (aksi halde bünye elastikiyeti iyi olmaz).
- İyi bir sonuç için mastik uygulanacak karşılıklı iki yan yüzey arasındaki mesafe ile derinliği arasındaki orana dikkat etmek gereklidir. 1 cm 'ye kadar derzlerde genişlik ve derinlik eşit olmalıdır. 1 cm 'den geniş derzlerde ise yaklaşık
15 mm genişlik için derinlik 10 mm
20 mm genişlik için derinlik 12 mm
30 mm genişlik için derinlik 15 mm
50 mm genişlik için derinlik 20 mm
- Mastik uygulanacak kesit daima dörtgen olmalıdır, hiç bir zaman üçgen olmamalıdır. (Üçgen kesit durumunda bir yüzden ayrılma ve ortadan yırtılma olabilir).
- Derzler aşağıdan (dipten) yukarı doğru doldurularak hiçbir boşluk kalmamasına dikkat etmelidir.
- 20 mm'den daha büyük derzler önce bir yanı daha sonra diğer yanı ve kalan boşluk dipten itibaren doldurularak izole edilmelidir.
- Derzlerin doldurulması için tüp veya kartuş kullanılmalıdır. Spatula vb. aletlerle yapılan doldurmalarda boşluk kalabilir ve bu bölge izole edilmemiş olur, sorun meydana getirir.
- Mastik tatbik ettikten hemen sonra yüzey ıslak parmakla veya yumuşak plastik bir pastacı spatulası ile düzeltilmelidir.
İyi ve uzun ömürlü bir sonuç için bahsedilen tüm hususlara dikkat etmek gerekir. Kaliteli bir malzeme ile usulüne uygun olarak yapılan izolasyonlar, konforlu bir ortam sağlayacağı gibi çoğu zaman bedeli ile mukayese edilemeyecek kadar büyük ekonomide sağlayacaktır. Profesyonel uygulamalar için mutlaka üretici firmalarla temas edilmeli, tavsiyelerine göre uygulama yapılmalıdır
Resim

Cevapla