Koltuk yapımında Kullanılan ahşap çeşitleri

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Koltuk yapımında Kullanılan ahşap çeşitleri

Mesaj: # 3492Mesaj Alıntı
27 Mar 2022, 18:42

Koltuk yapımında çeşitli ağaçlar kullanılmaktadır. Genel olarak piyasada her cins ağacın sürekli bulunmaması veya pahalı olması sebebiyle daha çok çam ve kayın masif kullanılmaktadır.
Bu ağaçlara ilişkin özellikler aşağıda verilmiştir.
5.4.3.1. Çam ağacı
1. Yetiştiği yerler
Yayılış olarak dünyada Kuzey ve Orta Avrupa, Güney İspanya, Kuzey İtalya, Makedonya, Türkiye, Kafkaslar ve İran'da yayılış gösterir. Türkiye'de karışık orman olarak oldukça yaygındır. Özellikle Karadeniz'in iç kesimlerinde ve Toroslar yöresinde büyük çam ormanları bulunur. Ülkemizde doğal olarak 5 çam türü yetişmekte ve hepsi iki iğne yapraklı olup sert çamlar grubuna girmektedir. Memleketimiz ormanlarında %38,5 gibi en yüksek nispette bir orman sahasına yayılmıştır. Hızlı büyüyen ve düzgün gövde yapan orman ağaçlarındandır.
2. Yapısı
Çamlar, köknar ve ladinden daha serttir. Onlardan daha az esnektir. Yük taşıma niteliği çok iyidir. Kolay işlenir. Reçinesi temizlendikten sonra boyanabilir. Vida ye çivi ile bağlantısı iyidir.
3. Kullanıldığı yerler
Mobilya ve yapı marangozluğunda özellikle pencere, kapı, taban; döşemesinde çok kullanılırlar. Lambri ve tabanların alt konstrüksiyonunda olumlu sonuç verir. Gemi ve vagonların iç bölümlerinde kullanılır. Reçine ve terebentin üretiminde yararlanılır.
5.4.3.2. Kayın (kırmızı gürgen)
1. Yetiştiği yerler
Dünyada ve Türkiye'de yetiştiği yerler: Avrupa, Önasya ve Amerika'da yetişen kırmızı gürgen, Türkiye'de Karadeniz'in kıyı boyunca, Belgrad ve lstıranca ormanlarında, Marmara'da Bursa, İnegöl ve M. Kemal Paşa'da diğer ağaçlarla karışık veya salt orman olarak, Ege ve Güney Anadolu'da, Hatay'da, Gavur Dağında, Göksun dağlarında orman olarak yetişir.
2. Yapısı
Olgun odunlu bir ağaçtır. Yaşlı kayın ağacında göbek odun da bulunur. Yılhalkaları belirgindir. Kayının doğal rengi kirli beyazdır. Ancak genellikle bu halde satılmaz ve bu rengi beğenilmez. Buharlanıp fırınlanan kayının rengi pembeleşir ve koyulaşır. Sonbahar halkası daha koyu renklidir. Ağır ağaçlar grubuna girer. Kerestesi sert ve sıkı dokuludur. Kısa lifli bir yapısı olduğu için esnekliği sınırlıdır. Ancak iyi ve kurallara uygun bükülürse biçimini bozmaz. Kolay ve rahat işlenir. Fiziki etkilere karşı dayanıklıdır.

3. Kullanıldığı yerler
Kırmızı gürgende 80-100 yaşından sonra bir yalancı göbek oluşur. Bu ağacın değerini azaltır. Ülkemizde mobilya yapımında kullanım alanı en geniş ağaçtır. Her çeşit masif mobilya işinde, iç doğramalarda, merdiven basamak ve korkuluklarında, parke döşemelerinde, dilme ve soyma kaplama olarak, yonga levha (Sunta) yapımında, araba ve ambalaj sanayiinde, kalıp işlerinde, oturma mobilyası, bükme sandalye, alet sapı, iş tezgahı, okul sırası yapımında, torna işlerinde çok kullanılır. Kimyasal boyalarla, değişik renklere boyanmaya elverişidir. Her çeşit cila ve vernik işlemi başarı ile uygulanabilir
Resim

Cevapla