Ahşap eşyayı güzelleştirmek

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Ahşap eşyayı güzelleştirmek

Mesaj: # 3494Mesaj Alıntı
27 Mar 2022, 18:46

Her ahşabın kendine özgü bir rengi vardır. “pigment” adı verilen boyar maddeler ahşabın gözeneklerinde oluşur. Ahşaba rengini veren boyar maddeler, yaşayan ahşapta, kabuk tarafından korunur. Yaşayan ahşabın rengi havanın ve ışığın etkilerinden bozulmaz. Kesilen, işlenen bu ahşaplar koruyucusunu kaybeder. Ahşabın rengi zamanla değişir, Bazıları koyulaşır, bir kısmı da açılır. Üst yüzey işlemleri bu değişmeyi, bozulmayı az veya çok etkiler.
Boya, cila, vernik gibi üst yüzey işlemleri, ahşabın doğadan gelen güzelliğini, renk ve desenini belirli hale getirir. Güzelliği belirlenen ve canlanan görüntünün devamının olmasını sağlar. Dengesiz ve kusurlu renk hataları, boya işlemleri ile giderilebilir. Ucuz ahşaplardan hazırlanan mobilyalar boyanarak değerleri artırılabilir. Aynı mobilyada kullanılan değişik cins ahşapların, kaplama ve masiflerin oluşturduğu karmaşıklığı giderebilir.
Mobilya ve dekorasyonda çizgiler gibi renklerde mimariye bağlı olarak değişir. Bazen ahşapta doğal olmayan renklerle hazırlanmış mobilyalarda olur. Örtücü olmayan veya örtücü boyalarla mobilya ve iç mimaride beğenilen renk ve uyumlar sağlanır
Resim

Cevapla