Antre - portmento

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Antre - portmento

Mesaj: # 3496Mesaj Alıntı
27 Mar 2022, 18:53

Antre: Bir binaya veya bir daireye girmek için geçilen kısım veya odacık diye tanımlanır. Bu odanın mobilyaları ise; portmantodur.ayakkabılık, dolap yani ayakkabı ve bont asmaya yarayan eşyaya portmento denir.

Antrelerin alışılmış mobilyası portmantodur. Portmanto (portementau) Fransızcıdan dilimize geçmiş olup raflı, aynalı askı yeri karşılığında kullanılmaktadır. TS 7944’re göre portmanto, üzerine askılar bağlanmış bir tabla, şapka konulacak raf, yeter büyüklükte bir ayna, ayakkabılar için kapaklı çekmeceli dolap ve şemsiye kutusundan oluşan bir mobilyadır diye tanımlanır [12].
Bu mobilyanın fonksiyonları aşağıdaki gibidir.
1. Dışarıdan getirilen çanta,paket, vs. bırakma.
2. Islak şemsiye ve baston bırakma.
3. Şapka koyma palto, çeket vs. asma.
4. Ayakkabı çıkarırken ve giyerken oturma.
5. Günlük ve yedek ayakkabıları saklama.
6. Tuvalet.
7. Fırça, ayakkabı çekeceği saklamadır.
Mimari projeleri zorlayan ekonomik etkenler nedeni ile özel konut antreleri genellikle küçük boyutlarda yapılmaktadır. Üstelik en az üç ve daha çok sayıda kapının bu bölüme açıldığı düşünülürse, antre duvarlarının hayli daralacağı düşünülebilir. Antrelerin mimari özelliğinin çok değişik biçim ve ölçülere sokan bu etkenler antre mobilyasının da çok değişik biçim ve ölçülerde yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Kesintisiz duvarlı büyük duvarlar için yukarıda sayılan nitelikleri üzerinde toplayan tek bir portmanto yeterli olabileceği, kapı aralarındaki dar boyutlara serpiştirilmiş eşyalarla bir düzenlemeye gidilmesi de düşünülebilir. Sürekli imalat için bir başka olasılıkta, farklı istekleri karşılayacak, ikisi üçü bir araya geldiği zaman bütünleşecek dar mobilya sistemine gitmektir. Böylece antrenin durumuna göre bunlardan birkaçını alıp yan yana getirilerek bir düzenleme yapılabilir. Ayrı mobilya almak yerine duvarların lambri ile kaplanması, askı, ayna ve dolapların lambriye bağlanması da çok uygulanan yöntemlerden birisidir (Şekil 5.1) [1].
Yukarıdaki bilgilerden sonra portmanto imal edilirken dikkat edilecek hususlar aşağıdaki gibidir.
1. Portmanto yükseklikleri 180 cm den başlayarak daha yukarı olur. Mevsim dışı ayakkabıların veya artık eşyanın konulması için yukarı kısımda da dolap olması düşünülüyorsa bu durumda yükseklik arttırılarak tavana kadar çıkarılabilir. Portmanto yüksekliklerinin çoğunlukla kapı pervazları düzeyinde olması (ortalama 200-210 cm)görünüş güzelliği sağlamak için aranılan bir özelliktir. Askıya takılmış orta boy bir paltonun 120 cm dir. Buna göre askı yüksekliklerinin yerden veya dolap üstünden en az 125 cm olması gerekir. Bazı zorunlu durumlarda birkaç askı uzun giysiler için ayrılarak diğerleri daha aşağıdan konulabilir.
2. Ayakkabı dolaplarının derinlikleri 33-35 cm, sürme kapaklar için 38 cm den aşağı olmamalıdır. Ancak dolabın içine topuk askısı bağlanarak ayakkabılar eğimli konulmak suretiyle derinlik azaltılabilir.
3. Şapkalık rafları genişliği 18 cm den başlayarak daha geniş yapılabilir.
4. Aynaların biçim ve boyutları ne olursa olsun, üst kenarları ortalama göz yüksekliği 160 cm ye saç tuvaleti ve şapka kontrolü için en az 10 cm eklenerek 170 cm den az olmamalıdır.
5. Askı sayısı kullanılacak yerin özelliğine göre değişiklik gösterir. Bir makam odasının özel portmantosu için 2-3 askı yeterli görülürken kalabalık aileler için 10 ve daha yukarı sayıda askı düşünülebilir [1].
Yukarıda açıklanan sayısal değerler dışında antre mobilyasında bazı psikolojik etkenlerde aranır. Antreler genellikle az ışık alan küçük boyutlu bölümlerdir. Giriş ve çıkışta kişide canlı izlenimler uyandırması istenir. Bu nedenle renklerin ısıtıcı ve içe hoş genel kırmızı, turuncu ve sarının tonları tercih edilmelidir. Parçalı düzenlemelerde kontrast (zıt) renklere yer verilmelidir. Böylece dinlendirici değil, uyarıcı, oyalayıcı etkiler sağlar. Bunların dışında antrelerde gereksiz mobilya bulunmamalı serbestçe geçişe açık olmalıdır. Geniş antreler için aksesuar olarak yüksek boyda saksı bitkileri ve duvarları küçük çiçek resimleri konulabilir
Resim

Cevapla