Mutfak

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Mutfak

Mesaj: # 3497Mesaj Alıntı
27 Mar 2022, 18:54

Binada yemek pişirme, bulaşık yıkama vb. fonksiyonların yapıldığı odadır. Bu odanın mobilyaları ise; alt dolaplar, üst dolaplar, yüksek dolaplar, servis ve kahvaltı masası, tabure veya sandalyedir.

Mutfak Mobilyasının Bölümleri
Mutfak mobilyasının genel olarak şöyle sıralayabiliriz.
1. Alt dolaplar.
2. Mutfak tezgahı.
3. Duvar (üst ) dolapları.
4. Yüksek dolaplar.
5. Servis ve kahvaltı masası.
6.4.1.Alt dolaplar
Zemin üzerine oturan alt dolaplar mutfak eşyalarını ve gıda malzemelerini muhafaza etmeye yarayan bazalı veya ayaklı mobilyalardır.
İhtiyaca göre ve isteğe karşı raflı, çekmeceli yada sürgü sistemli elemanlara sahip olacak şekilde tasarlanır. İç çekmeceler, tel sepetler malzeme kutuları çöp kutusu modülleri, yiyecek kesim tezgahları, alt dolap modüllerinde bulunur. Köşelerde köşe rafı kullanılarak köşedeki boş alan değerlendirilmiş olur. Aynı zaman da bulaşık makinesi, evye, fırın, tüp için hazırlanan modüller bu makinaların ölçülerinden 1-2 cm büyük yapılarak kolay yerleşmeleri sağlanmalıdır. Kuru yiyecekler için kiler modülleride ayrıca tasarlanır ve yerleştirilir. Alt dolapları kendi aralarında şöyle sınıflandırabiliriz [4].
6.4.1.1. Tek kapaklı alt dolaplar
İsteğe göre çekmeceli veya çekmecesiz düşünülebilir. Bu modüller çoğunlukla tüp, çöp kutusu koymak, kuru yiyecekler için kiler vazifesi gören bir modüldür. Bu modülde raflar hareketli olabildiği gibi kullanılan raf suntalam veya tel raflıdır. Raf pimleri kademeli olarak üç kademede yapılarak ayarlama söz konusudur. Ayrıca raflar çekmeceli düşünülebilir [4].
6.4.1.2. Çift kapaklı alt dolap
Bu dolaplarda çekmece birer adet düşünülebilir. Fakat çift kapaklı dolaplarda çöp kutusu,tüp ve kuru yiyecekler koymanın yanında tencere,tabak türü eşyaların konması için yer hazırlanmalıdır. Bu arada bu dolap üzeri evye yerleştirilir ve altına rutubete dayanıklı eşyalar konur. Bunun dışında evye yanına bulaşık makinası modülü yerleştirilebilir. Bu modül kiler görevini üstlenebilmektedir. Fakat özel boy dolabı (yüksek dolap) kiler görevini üstlenebilir nitelikte yapılmıştır (Şekil 6.2) [4].
6.4.1.3. Alt bitiş dolabı
Alt bitiş dolabı normal bitiş modülü formunda hazırlanır. Genellikle bu dolabın görevi bardak,fincan türü eşyaları koymak gerekirse, baharat türü eşyaları koymak içinde yapılır. Bitişikteki keskinliği önlemek amacıyla tasarlanır. Yuvarlak veya üçgen biçimlerinde bitişler düşünülebilir (Şekil 6.3) [4].
6.4.1.4. Alt köşe dolabı
Alt dolaplarda köşelerden normal dolabı kullanmak imkansız olduğundan buraya göre köşe dolapları yapılırken, mutfaktaki köşeyi en iyi bir biçimde değerlendirmek söz konusudur. Köşedeki boşlukların çözümü ise aşağıdaki gibidir.
1. Sabit raflı, açık veya kapaklı dolaplar (Şekil 6.4).
2. Döner milli köşe dolapları olarak yapılmaktadır (Şekil 6.5).

6.4.2. Mutfak tezgahı
Alt dolabın üstüne konulan ve çeşitli mutfak işlerinin yapıldığı mutfak tezgahı rutubete sıcaklığa ve diğer dış etkenlere karşı dayanıklı, muhtelif malzemelerden yapılan tablalardır. Önden alt dolaplara göre 2-3 cm taşkın arkadan ise 8-10 cm damlalıklı yapılır. Tezgahlar sabit olduğu gibi portatifte yapılır. Tezgah eğer sabit ise gerekli fırın ve buzdolabı yerleri boş bırakılır. Ayrıca evye de tezgah yapılırken yerine yerleştirilir. Mutfak tezgahlarında aranılan özellikler şunlardır.
1. Suya karşı dayanıklı olması.
2. Ateşe ve ısıya karşı dayanıklı olması.
3. Ev içi kimyasallarına karşı dayanıklı olması gerekir.
Mutfak tezgahları genellikle şu maddelerden yapılır.
1. Mermer.
2. Seramik.
3. Formikalı yonga levha (nem ve ısıdan etkilenmeyen malzeme ile kaplanmış).
4. Suni mermer.
5. Masif.
6. Metal vb malzemelerden yapılır [4].
6.4.3. Duvar (üst) dolapları
Üst dolaplar genellikle alt dolapların üzerine gelecek şekilde duvara tespit edilir. Köşe üst dolabı üst bölme dolapları, üst alet dolabı ve havalandırma dolaplarından meydana gelen mutfak mobilyasıdır.
Göz hizasında bulunan bu dolaplar ve açık raflı üniteler her an ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin korunmasına hizmet eder. Tezgah üstünde kalan mekanın düzenlenmesine yarar. Bu dolap daha çok gereksinim duyulan porselen takımları tabaklar, kase, fincanlar, bardaklar, elektrikli ev aletleri ve yedek olarak erzaklar yerleştirilir. Ayrıca baharatlar yemek kitabı ve değişik aksesuarlar için açık raflı kısımlar veya özel olarak hazırlanan modüller kullanılır. Bu modüller raflar normal olduğu gibi tel raflarda bardaklar için ayrılan modüller kullanılır.
Kapaklar sürme camlı veya açık raflı dolaplar şeklinde düşünülebilir. Duvara dübel ile monte edilir. Genişlikleri alt dolapta olduğu gibidir. Yükseklik ise mutfağın tavan yüksekliği ve dolap ihtiyacına göre 65-97 cm arasında gövde yüksekliği değişir. Ayrıca tezgah yüksekliğine ve alt dolapların yüksekliğine bağlıdır. Derinlik ise 30-32 cm arasında değişir. Üst dolapta kullanılan modülleri şöyle açıklayabiliriz [4].
6.4.3.1. Asma dolap başlangıç ve bitiş modülü
Genellikle bütün mutfaklarda kullanılır. Kapı ve pencere boşluklarında da kullanılır. Fakat çoğunlukla başlangıç ve bitişte kullanılmaktadır. Bardak, fincan türü eşyaların bırakıldığı bölümdür. Değişik olarak yuvarlak veya üçgen şeklinde tasarlanır. Mekanın özelliklerine göre değişik modül ölçüleri kullanılır. Kenar genişlikleri 30x30 cm yükseklikleri ise mekana göre değişir. Bu modüller 2 veya 3 raflı olarak yapılabilir [4].
6.4.3.2. Asma dolap tek kapaklı üst modülü
Dışa açılan kapağı tektir. Sağ veya sola açılma durumu bulunduğu mekana göre değişir. Normal ahşap rafları yanında cam raf veya tel rafta takılabilir. Genellikle bardak veya fincanlar, tabaklar ve kuru yiyeceklerin korunması amaçlanır. Kapakların dışarı açılması dezavantajı tek raflı kullanma ve açık olduğu zaman başı çarpma durumu doğabilir.
6.4.3.3. Çift kapaklı üst dolap modülü
Genellikle sağa ve sola açılan kapaklar biçimde yapılır. Modül genişlikleri 60-90-100 cm şeklinde olabilir. Kapaklar çerçeve cam kapaklı yapılabilir. Raflar ise tel raf, yonga levha ve cam raf şeklinde yapılabilir (Şekil 6.8) [4].
6.4.3.4. Üst iç köşe modülü
Mutfak tiplerine göre değişen köşe modülleri birçok değişik biçimde kullanılabilir. Raf yerine köşe döner rafı ilave edilebilir. Böylece kullanım alanı artmış olur. Tel raf veya cam raflar demonte olarak köşe modülleri takılabilir. Köşede yuvarlak geçiş veya 450 geçiş sağlanabilir. Fakat tercih edileni yuvarlak geçiştir. Döner raflar tel veya plastikten olduğu gibi tek, iki veya üç raflı olabilir. Bardaklar, fincanlar, küçük şişe konserveleri, baharatların hatta küçük çay tabaklarını konulabildiği bir bölüm olarak tasarlanır
6.4.3.5. Üst dolap havalandırma modülü
Aspiratör ve davlumbazlar daima fırın üzerine yerleştirilir. Aspiratörün üstündeki kapaklı bölme, 10 cm çapındaki havalandırma borusu için düzenlenir. Bu dolaplar fırın üst seviyesinden 60 cm yukarı olacak şekilde monte edilir. Ayrıca bu dolaplar mutfak mekanına göre çeşitli konumlarda tasarlanır (Şekil 6.10)
6.4.4. Yüksek dolaplar
Gövde yüksekliği 188 cm 204 cm 222 cm ye kadar çıkar. Büyük miktarda yiyecek maddesinin yada mutfak gereçlerinin korunmasını sağlar. Yani burada kiler görevini üstlenir ve değişik biçimlerde yapılabilir. Açısal kapak yapılabildiği gibi, sürgülü sistemlerde yapılmaktadır. Sürgülü sistemde dolaba konan araçlara kolaylıkla ulaşılabilir. Burada bozulmayan kuru eşyalar saklanır. Tak,çift kapaklı biçimlerde yapılarak değişik kullanımlar ortaya çıkarır. Boy dolapları fırın, buzdolabı gibi gereçlerin göz yüksekliğinde yada kombine olarak kullanılmalarını sağlar. Yüksek dolaplarının çeşitleri aşağıdaki gibidir [4].
6.4.4.1. Raflı–kapaklı yüksek dolaplar
Tüm raflı, tek veya çift kapaklı olarak düşünülür. Yükseklikleri 200-210 cm civarında yapılır. Şekil 6.11’de. görüldüğü gibi içerisine sofra takımları, temizlik alet ve malzemeleri, kiler malzemeleri vb. şeyler konulur
6.4.4.2. Fırınlı yüksek dolaplar
Bu tip dolapların orta kısmına fırın yerleştirilir. Fırının alt yüzeyi 80-90 cm ye kadar, yerden yüksek olur. Böylece fırında yapılan pişirme işlemlerinde kullanıcının gereksiz yere yorulması engellenmiş olur. Fırın çalışma esnasında etrafa fazla ısı yayıyorsa, fırın dolaba yerleştirmeden önce, dolabın içine ısı yalıtımı yapılması gerekir
6.4.4.3. Buzdolaplı yüksek dolaplar
Buzdolabı yapan firmalar değişik tip ve ölçülerde pek çok ürünleri vardır. mutfak dekorasyonunda, ev ve büro tipi kullanılmaktadır. Mutfaktaki tüm mobilyaların aynı tipte görünmesi istendiğinde, buzdolapları yüksek dolap içine yerleştirilir. Büro tipi buzdolapları tek kullanılacak ise yüksek dolap içine yerleştirilirken yerden alt yüzeylerinin yükseklikleri 80-90 cm tutulur. Bazen duruma göre üst üste iki küçük dolabı veya büyük bir dolabı, yüksek dolap içine yerleştirilir.
İçine buzdolabı yerleştirilecek yüksek dolapların konstrüksiyonunda dikkat edilmesi gereken husus,buzdolabının arkasında hava boşluğu bırakarak hava akımının sağlanması son derece önemli bir husustur. Bunun için yüksek dolabın bazasına en azından 200 cm alana eşit hava deliği veya hava kanalı açılmalıdır. Bu delik veya kanaldan girecek olan havanın dolabın üzerindeki kapaktan dışarı çıkabilmesi (hava sirkülâsyonu ) için dolaba konulan yatay tablalar da arkadan boşluk bırakacak şekilde dar yapılmalıdır
6.4.5. Diğer dolap olanakları
Bir mutfak mekanından sonuna kadar yararlanmak istenmektedir. Örneğin süpürgelik yüksekliği 15-20 cm yapıp burayı çekmece olarak kullanabiliriz. İçine ise sık kullanılmayan ambalaj kağıtları,tamir aletleri burada saklanabilir.
Bunların dışında ise üst dolaplar tavana kadar yapılmakta buralara da sık kullanılmayan malzemeler konulmaktadır. Bu tür çözümler ise mutfak mekanını gerek mimari etki gerekse metreküp hava olarak hacmi azaltır
Resim

Cevapla