Kestane ağacının tarihteki yeri ve kullanım alanları

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Kestane ağacının tarihteki yeri ve kullanım alanları

Mesaj: # 3530Mesaj Alıntı
28 Mar 2022, 08:09

Kestane ağacının anavatanının Anadolu olması kuvvetli bir ihtimaldir. Eski Yunan ve Romalı yazarların bazılarına göre Kestane M.Ö. 5. Yüzyılda Anadolu’ dan Yunanistan’ a, buradan da Güney İtalya ve İspanya’ ya götürülmüştür. Hatta bazı yazarlar kestanenin ilk yayılış merkezinin Anadolu’ da Kastanis (Kastamonu) şehri dolayı olduğu ve adını da buradan aldığı kanısındadırlar .
Kestane, Anadolu’da Doğu Karadeniz’den başlayarak, tüm Karadeniz boyunca yayılmakta, Marmara çevresi ve Batı Anadolu’dan Antalya kıyılarına kadar ulaşmaktadır.
Kestanenin oldukça yumuşak ve homojen bir yapısı vardır. Kolay işlenir ve kolay yarılır. Uzun lifli ve bükülgendir.
Gemi inşaatında, su içi çalışmalarında, yapı malzemesi olarak iç ve dış doğramada ve mobilyacılıkta kullanılır.
Kestane su içinde dayanma gücü fazla olan bir ağaçtır. Bu bakımdan fıçı imalatında çok kullanılmaktadır. Bükme mobilya için aranan bir ağaçtır. Sarı ve kahverengi çizgilerle süslü kaplaması beğenilir .
Kestane Ağacının Yapısının İncelenmesi
1-Kök Yapısı
Kestanenin yapısı esas olarak derine giden kazık kök tipindedir. Bu kazık kök, kuvvetli yan köklerle desteklenir.
Ana kök ne kadar derine inerse yan kökler de o kadar derine inmektedir. Yan köklerin üzerinde emici tüyler bulunmaktadır. Ağaç bu emici tüyler vasıtasıyla topraktan su ve inorganik besinleri bünyesine alır .
2-Gövde Yapısı
Kestaneler 20 – 25 metreye kadar boylanabilen yüksek bir taç oluştururlar. Gövdenin dallanma şekli botanik olarak simpodial (geniş ve dağınık) dallanma göstermektedir. Bu dallanma şeklinde yan dallar meydana geldikten sonra ana eksen büyümesini durdurmakta, yan dallardan birkaçı gelişerek ana eksenin yerini almakta ve zengin bir dallanma şekli görülmektedir .
3-Fiziksel özellikleri
Kestane genel olarak orta ağırlıkta bir ağaçtır. Özgül ağırlığı 0,40-0,75 gr / cm3 arasında değişir. Kestane az çalışan bir ağaçtır. Göbek odun, yalancı oduna göre daha az çalışır.
Değişik hava şartlarına göre çok dayanıklıdır. Tanen bakımından zengin oluşu parazitlere karşı ağacı korur. Özellikle su içinde ve nemli ortamda dayanma gücü fazladır. Mekanik etkilere karşı dayanıksızdır.
Oldukça yumuşak ve homojen bir yapısı vardır. Kolay işlenir ve kolay yarılır. Uzun lifli ve bükülgendir .
Resim

Cevapla