Pergolalar ( Çardaklar )

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Pergolalar ( Çardaklar )

Mesaj: # 3537Mesaj Alıntı
28 Mar 2022, 08:36

Özellikle bol güneş alan bahçelerde ya da sıcak iklimli bölgelerde, güneşin yakıcı ışınlarından korunmak için mutlaka gölgelik alanlar oluşturulması gerekir. Bu gereksinim sonucunda ortaya çıkmış olan çardaklar ve kameriyeler bahçeye romanTeak, derli toplu bir hava verirler.
Çardak ve kameriyeler çeşitli biçimlerde olabilir, değişik malzemelerle yapılabilirler; ama ne tür malzeme kullanılırsa kullanılsın, atmosfer olaylarına dayanıklı, hızla yetişip büyüyen tırmanıcı bitkilerin dal ve yapraklarım kaldırabilecek kadar sağlam olmalıdırlar.
Çardağın, bitkilerin ağırlığım taşıyacağına güvenebilmek için toprağa (50-70cm derinliğine) beton bloklarla tutturulan dikmeler çakılmalıdır. Çardağın bir yanı duvara dayanıyorsa, kirişler sağlam demir konsollarla tutturulmalıdır.
Alışılmış çardaklar, ahşap kazıklar üstüne oturtulmuş, birleşme noktalarında ip ve sazla bağlanmış, üstlerine genellikle bir asma sardırılmıştır.
"Örtülü balkon" biçiminde yapılabileceği gibi "sundurma" biçiminde de yapılabilir, yani bir yanı duvara yaslatıp demir desteklerle taşınabilir.
Kameriyeyi çardaktan ayıran en büyük özellik, daha toplu ve sınırlı bir alanda yer almaşı, genellikle kare ya da yuvarlak bir biçimde olması ve yalnızca üstün değil, çevresinin de dikmelere saldıran bitkilerle kaplanmasıdır. Morsalkım bitkisiyle kaplanan çardaklar çok güzel görünümlüdürler; kameriye ve çardaklar mor salkımın yanı sıra, hedera ya da daha başka sarmaşıcı ve tırmanıcı bitkiler kullanılmasıyla da son derece güzel süsleyici etkiler elde edilir.
Resim

Cevapla