Ahşap mobilya endüstrisinde bağlamanın tanımı ve bağlama teknikleri

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Ahşap mobilya endüstrisinde bağlamanın tanımı ve bağlama teknikleri

Mesaj: # 3538Mesaj Alıntı
28 Mar 2022, 08:46

Bağlama: İki veya daha fazla ahşap parçanın veya ünitenin birbirine çeşitli bağlayıcı elemanlarla belirli teknikler kullanarak geçici veya sürekli olarak sabitlenmesine bağlama (birleştirme) denir.
Mobilya konstrüksiyonunda önemli üç bağlama tekniği kullanılır. Tasarımın durumuna, malzeme ve diğer faktörlerin etkilerine göre bu tekniklerden bir tanesi yada birden fazlası birlikte uygulanabilir. Söz konusu bağlama teknikleri;
1. Ahşap-Ahşap
2. Ahşap-Tutkal-Ahşap
3. Ahşap-Mekanik Bağlayıcılar-Ahşap
a) Ahşap-Metal-Ahşap
b) Ahşap-Plastik-Ahşap
c) Ahşap-Plastik-Metal-Ahşap [1].
2.3.3.1. Ahşap birleştirmeler
İnsanların çok eski dönemlerden beri mobilya kullanımları bilinmekle birlikte günümüze sadece Mısır ve Frig uygarlığından çeşitli mobilyalar kalmıştır. Bu gün dünyanın çeşitli müzelerinde sergilenmekte olan bu mobilyaların incelenmesinden muhtelif ahşap birleştirme tekniklerinin tutkallı yada tutkalsız olarak kullanılmış olduğu anlaşılmıştır.
Antik Mısırdan Rönesans dönemine kadar ahşap birleştirme tekniklerinde önemli bir gelişme olmamıştır [10].
Modern mobilya süreci ise yoğun talebi karşılayabilmek için makine üretimine uygun gelebilecek yani tekniklerin geliştirilmesini zorunlu kılmıştır.
Ahşap birleştirme ile yapılan bağlama tutkal kullanılarak yada kullanılmaksızın yapılabilir [1].
2.3.3.2. Tutkallı ahşap birleştirmeler
Mobilya üretiminde genellikle tutkallı ahşap birleştirme teknikleri kullanılır. Bu teknikler çoğunlukla parçaların geometrik birleşim şekli, mobilya elemanının adı veya benzer kabul edilen bir hayvanın ismi ile ele alınır. Bu tür birleştirmelerde ahşap birleştirme, tutkal ve takviye edici mekanik bağlama elemanları üçlü olarak ta kullanılabilir [21]. Ahşap birleştirmeler Türk Standartlarında yer almaktadır [21].
2.3.3.3. Tutkalsız ahşap birleştirme teknikleri
İki yada daha çok ahşap elemanın uygun yöntemlerle birleştirilmesiyle tutkalsız, ancak statik ve dinamik yüklere danaklı birleştirmeler yapılabilmektedir [22].
Çeşitli nedenlerle tutkal kullanımının uygun görülmediği durumlar ile sabit bağlamanın istenmediği ortamlarda, tutkalsız ahşap birleştirme teknikleri kullanılabilmektedir. Tutkallama teknik ve teknolojisinin bilinmediği eski çağlar ile geleneksel Türk ve Uzak Doğu Ahşap İşleri ve günümüzün bir kısım portatif yada fantezi mobilyalarında tutkalsız birleştirme uygulamalarını görmek mümkündür [1].
2.3.3.4. Mekanik mobilya bağlayıcıları
Mekanik mobilya bağlayıcılar en az iki mobilyayı veya mobilya bağlayıcısını birbirine yada bunlara bir başka eşyayı mekanik bir işlem sonucu bağlama yeteneği olan elemanlar veya mekanizmalardır. Bu tanımlamaya göre basit tel çiviler de bilgisayar komutuna göre hareket edebilen çok amaçlı koltuk sistemlerinde kullanılan elektro-mekanik mekanizmalar da mekanik mobilya bağlantı elemanı olarak düşünülebilir.
Resim

Cevapla