Ağaç vidalarının tanımı

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Ağaç vidalarının tanımı

Mesaj: # 3539Mesaj Alıntı
28 Mar 2022, 08:48

Ağaç vidası; ağaç parçaları sökülebilir biçimde bir birine bağlanmasına yarayan parçadır [5].
Vida; çelik, pirinç, bakır, bronz, alüminyum, kadmiyum gibi malzemelerden yapılan metal bağlayıcılardır. Bazılarının yüzeyleri galvanize edilir ve kaplanır. Çelik vidalar sert ve kırılgandır. Gerektiğinde sökülüp takılabilme özelliği ve yüksek bağlama kabiliyetinden dolayı mobilya endüstrisinde geniş bir kullanma alanı vardır. Spiral bağlama etkileri nedeniyle çivilere göre daha fazla direnç gösterirler.
Vida; yiv açılmış bir bölüm ve kılavuz çekilmiş bir parça yada dayanıklı bir ortama girmesini sağlayacak biçimde döndürülmesine olanak veren bir baştan oluşan ve özellikle bir birleştirme gerçekleştirmek yada bir hareket iletmek amacı ile bir basınç ulaştırmaya yarayan parçadır [5].
Spiral bağlama ile iki parçayı birbirine çektirerek bağlama yaparlar. Vidalar parçaların bozulmadan sökülüp takılmasında büyük kolaylıklar sağlar. Vida boyları 6 mm den 12.5 cm’ ye kadar ve çap ölçüleri 0’dan 24’e kadar değişir [6].
Vidalar kullanım amacı, üretim türü, vida şekli,vida başı,vida dişi, gövde formu vb. gibi özelliklerine göre sınıflandırılabilirler.
Resim

Cevapla