Prefabrike nedir Tanımı - Prefabrikeyi Gerektiren Nedenler

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Prefabrike nedir Tanımı - Prefabrikeyi Gerektiren Nedenler

Mesaj: # 3541Mesaj Alıntı
28 Mar 2022, 09:10

2.1. Prefabrikenin Tanımı
Prefabrike Fransızca bir kelimedir. Türkçe karşılığı, ön üretim anlamına gelmektedir. Prefabrikasyon, binanın yapımında kullanılacak olan elemanların inşaat yerinin dışında üretilmesi demektir. Bu elemanların boyutu ne olursa olsun bu kavram değişmez. Prefabrikenin mutlaka büyük bir fabrikada yapılması gerekmez, herhangi bir kapalı alanda olabilir.
2.2. Prefabrikeyi Gerektiren Nedenler
Prefabrikenin elemanları daha önceden inşaat yerinden başka ortamlarda hazırlanabildiği için inşaat süresi görünürde çok kısalmaktadır. Prefabrikasyon diğer inşaat yapım tekniklerine göre büyük zaman kazandırmaktadır. Bu özellik yatırımcıya hem işçilikten kazandırır hem de kalan süre içerisinde başka işler yapma şansını doğurur.
Şehir yaşantısı içerisinde ve turistik yörelerdeki inşaatlarda çalışma süresi diğer açık alanlardaki inşaatlara göre daha kısıtlıdır. Bunun sebebi ise trafik yoğunluğu ve çevredeki insanları belli saatlerde rahatsız etmeme düşüncesi ve zorunluluğudur. Bu gibi yerlerde inşaatların kısa sürede bitirilmesi gerekliliği üretici açısından prefabrikenin önemini ortaya koymaktadır. Prefabrike yapılarda inşaat yerinde geçirilen süre sadece montaj süredir. Bu süre ise diğer yapım tekniklerinin kullanıldığı inşaat sürelerinden çok kısadır.
Bilindiği gibi inşaat seyyar çalışan bir iş koludur. Her aradığımız elemanı istediğimiz yerde bulmamız zordur. Elamanı bulsak da inşaat alanına her zaman götürmek zordur. Oysa ki prefabrike sistemin yerleşik düzen olması çalışanları daha memnun etmekte, sosyal koşulların daha iyi olmasından dolayı bu iş dalında çalışmak isteyenlerin daha fazla olmasına neden olmaktadır. Ayrıca eleman seçiminde daha kalifiye eleman bulma, mevcut elamanı uzun müddet aynı işte tutma dolayısıyla elemanları ihtisaslaştırma imkanı olmaktadır. Böylece seyyar ekipler yerine yerleşik ekipler, düzenli elemanlar çalıştırmak mümkün olabilmektedir. Her inşaatı başka başka ekiplerle yapma yerine, eğitilmiş ekiplerle çalışmanın rahatına prefabrike ile erişilmiş olmaktadır [6].
Kışları çok sert geçen yerlerde inşaatların kısa zamanda tamamlanması insanlar için tercih sebebi olmuştur. Hemen hemen bütün inşaat tiplerinde zamanın rolü büyüktür. Betonarme inşaatlarda katkı maddesi kullanılmadan beton dökülebilmesi için sıcaklığın +5°C’nin üzerinde olması gerekir. Betonun donma süresinin de zaman kaybettirmesi gibi dezavantajları vardır. Oysa ki prefabrike yapımında yeterli montaj zamanını bulmak inşat için yeterlidir. İnşaat yerinde uzun zaman geçirmek gerekebilir fakat tabiat şartları her zaman müsaade etmez. Bunun için prefabrik yapıların büyük kısmı kapalı alanlarda yapıldığı için prefabrikeye yönelme gereği duyulmuştur.
Resim

Cevapla