Ahşap prefabrik - Ahşap Evin Öyküsü

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Ahşap prefabrik - Ahşap Evin Öyküsü

Mesaj: # 3542Mesaj Alıntı
28 Mar 2022, 09:12

Ahşap kelimesi, Arapça Haşeb kelimesinin çoğulu olan kereste demektir. Bu kelime zamanla Türkçeleşmiş çoğul anlamını yitirmiştir.
Türkler, çadır yaşamından yerleşik düzene geçerken ahşap yapı tarzını çok kullandılar. ve bu tarzın çok güzel örneklerini verdiler. 17. yüzyıla kadar büyük camiler, hamamlar, sübyan mektepleri dışında hemen hemen bütün memlekette ahşap binalar tercih edilirdi. Türk mimarları, plan zenginliğinin, konforun, dış ve iç ustalığın en güzel örneklerini ahşap mimari dalında gerçekleştirdiler. Ahşap yapıların dış sadeliği ve iç güzelliği Türk sivil mimarisinin en büyük özelliğini yansıtmaktaydı. Ahşap yapıların tercih edilmesinin pek çok nedeni vardır. Ahşap esnektir, kolay su geçirmez, ısıyı ayarlar. Gerekli tedbirler alındığında son derece dayanıklıdır. İhtiyaç duyulduğunda çeşitli bölümleri kolayca değiştirilebilir. Ahşap sanat çalışmaları açısından da elverişlidir.
Ülkemiz bir dönem ihmal ettiği ahşap mimariye son yıllarda yeniden dönmüş, özellikle orman bölgeleri civarında sık görülen ahşap evlere büyük kentlerde de rastlanır olmuştur. Özellikle deprem bölgesinde ahşap evlerin esnekliği ve hafifliği can güvenliği açısından kullanıcısına büyük bir avantaj sağlar. Ahşabın çabuk çürüme ve tutuşmaya karşı dayanıksız oluşu gibi negatif yönleri modern teknoloji sayesinde ortadan kaldırılmıştır. Buna bağlı olarak gelişen teknoloji, inşaat sektöründe ahşap evlere yönelinmesine neden olmuştur. Ahşap evler, kullanıcının istediği şekil ve planda üretilmekte ve kolaylıkla monte edilebilmektedir
Resim

Cevapla