Vitrinler

Mobilya ve Dekorasyon bölümü ile ilgili makaleleri bu başlık altında paylaşabilirsiniz...

Moderatör: Alıntı

Kullanıcı avatarı
gurcanaydin
Kurucu
Mesajlar: 737
Kayıt: 02 Kas 2016, 13:54
Konum: Bursa
İletişim:

Vitrinler

Mesaj: # 736Mesaj gurcanaydin
23 Kas 2019, 16:40

https://docs.google.com/document/d/1uQJ ... sp=sharing

VİTRİNLER
Vitrin bir dükkanın, bir iş yerinin eşyalarının sergilendiği bölümdür. Üretilen mal ve hizmet tüketicinin beğenisine vitrinler aracılığı ile sunulur. Bir vitrin zihinlerde bıraktığı etki onun değerini belli ettiği için dükkan vitrinlerinin plan ve görünüş olarak tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Vitrinlerin dış görünüşü dükkan veya işyerinin cephe görünüşü ile birlikte düşünülmelidir. Dükkan girişi, vitrin, ışıklı veya ışıksız tabela ve benzeri yazılar reklam elemanları bir bütün oluşturmalıdır. Satılan mal veya üretilen hizmetin etkili bir biçimde sergilenmesine olanak vermelidir.
Görünüm ve reklam yönünden ilgi çekmek için günün zevk ve anlayışına uyumlu olmalı, vitrin ve ön cephede, modaya uygun renkler, gereçler ve çizgilerle tasarlanmalıdır.
Vitrin hacim ve biçim olarak, sergileme amacına uygun olmalıdır. Vitrine çok eşya doldurmak modern görüşlere uymayabilir ve vitrininde kalitesiz görünüme neden olur.
Vitrin tasarlanırken içine konulacak eşyaların sık sık değiştirileceği unutulmamalı ve vitrinin yapımında bu özellik göz önünde tutulmalıdır.
Sergilenecek eşyanın türü, vitrinin iç biçimlendirilmesini saptayan en önemli etkendir. Buluş çalışması yapılan vitrinde, aşağıda sayılan niteliklerin gerçekleştirilmesine çalışılmalıdır.

1. Vitrin dükkanın reklamını en iyi bir biçimde yapacak görünüm ve nitelikte olmalıdır.
2. Sergilenen eşyayı kolay, rahat ve güzel gösterebilmek için gerekli koşulları taşımalıdır.
3. Sokaktan veya pasajından dükkana giriş özendirici, kolaylaştırıcı biçimde olmalıdır.
4. Yeterli ve iyi bir biçimde aydınlatılmış olmalıdır.
5. Güneş, yağmur, rüzgar ve doğal dış etkilere dayanıklı olmalıdır.
6. Tozlanma ve buharlaşma yapmamalıdır.
7. Vurma, kırma vb. mekanik etkilere ve gerekli hallerde soyguna dayanıklı olmalıdır.
Mağaza vitrinlerinin değeri çarpıcılığındadır. Şaşırtıcı ve yansıtıcı yüzeyler gibi çok aydınlık yaya yolları kenarında karanlık vitrinlerde kullanışsızdır. Bu tip düzenlemelerde sergilenen mallar çok zor görülebilirler. Karanlık kaldırımlarda parlakça aydınlatılmış vitrinler ise hemen göze çarpabilirler.
Resim
AnaSayfamızı Ziyaret Etmeyi Unutmayınız...